1976 yılındaki ünlü şarap tadım yarışmasını Amerika şarapları kazanınca Fransızlar yarışmada hile olduğunu öne sürmüşlerdi.

PARİS'te 24 Mayıs 1976 tarihinde 11 kişilik jüri " kör tadım" tabir edilen yöntemle, markasını, ismini, şişesini görmeden California şaraplarıyla Fransız şarapları karşılaştırdı. Yarışmadan sürpriz bir şekilde California'nın Napa Vadisi'nde üretilen şaraplar birincilikle çıktı ve o güne kadan efsaneleşen Fransız şaraplarını açık ara ile geçtiler. Şoke olan Fransızlar, yarışmada hile olduğunu öne sürdüler. O yarışmadan sonra da Fransız şarapları, Amerikalı rakipleri karşısında mevzi kaybetmeye başladı. Bu tarihi yarışmaya mitolojide Truva savaşının çıkmasına neden olan efsaneye gönderme yapılarak " Paris'in Yargısı" adı da verildi. Bu yarışma, yıllarca bitmeyecek bir tarışmayı da beraberinde getirdi.

2006'DA DA KAYBETTİLER

Aradan 30 yıl geçtikten sonra İngiliz, Fransız ve Amerikalı şarap uzmanları, bu durumun tersine dönüp dönmediğini anlamak için yeniden toplandılar. Eşzamanlı olarak başlayan yarışmanın bir ayağı Londra'daki " Berry Brothers and Rudd" şarap mağazasında, diğer ayağı ise Paris'teki tadım yarışmasında elde ettiği sükseyle yıldızı yükselen California'nın Napa Vadisi'ndeki " Copia Gıda ve Şarap Merkezi" nde yapıldı. Ancak Fransız şarapçılar yine hayal kırıklığına uğradı ve ilk 4 sırayı yine California şarapları aldı. İki yakadaki tadımcılar da en yüksek puanı, Napa Vadisi'nden 1971 Ridge Monte Bello Cabernet'ye verdi.

Bu tarihi yarışma, şimdi iki ayrı filmde aynı konu işleniyor. Paris'teki ilk yarışmayı düzenleyen İngiliz şarap uzmanı Steven Spurrier ise kendisini karaladığını öne süren diğer filmi dava ediyor.

Paris'te bir şarapçı dükkanı bulunan İngiliz Steven Spurrier'in düzenlediği şarap tadım müsabakasında hazır bulunan tek gazeteci olan Time Dergisi yazarı George Taber'in " Judgment of Paris" kitabından uyarlanan film, olayın " resmi" versiyonu sayılıyor. Bu filmin yapımına katkıda bulunan Spurrier, kendisini İngiliz aktör Alan Rickmanın oynadığı " Bottle Shock" adlı diğer filmin yapımcılarını ismini filmden çıkarmaları için dava ediyor.