ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, dün gece bir süre Adana'daki İncirlik Üssü'nde konakladı. Ardından aynı gizlilikle Bağdat'a geçti. Rice ABD askerlerinin 2008'den sonra da Irak'ta kalması için görüşmelerde bulunacak.

Dün Polonya'da Füze Savaş Sistemleri Antlaşması'nı imzalayan Rice, yanındaki gazetecilerle birlikte özel bir uçakla geceyarısı İncirlik Üssü'ne geldi.
DÜN GECEYİ İNCİRLİK'TE GEÇİRDİ

Üs'de görevli komutanlarla görüşüp bir süre dinlenen ABD'li Bakan bölge ülkelerinden birine hareket etti. Rice sabah saatlerinde Irak'ta meydana çıktı.

BUGÜN BAĞDAT'A GEÇTİ

Irak'ın başkenti Bağdat'a beklenmedik ziyarette bulunan Rice, Bağdat'a giderken uçaktaki gazetecilere yaptığı açıklamada, Amerikan askerlerinin Irak'taki varlığının statüsünü belirleyecek anlaşma konusunda uzlaşmaya çok yakın olduklarını, bununla birlikte henüz son noktaya ulaşılmadığını kaydetti.


AMERİKAN ASKERLERİNİN IRAK'TA KALMASINI GÖRÜŞECEK

Rice, müzakerecilerin anlaşmanın sonuçlandırılması yolunda büyük ilerleme kaydettiklerini, ancak Amerikan kuvvetlerinin Irak'taki operasyonlarının gelecekteki şeklini belirlemek konusunda halledilmesi gereken meseleler bulunduğunu da ifade etti ve bunun son derece normal olduğunu belirtti.


Şu aşamada ayrıntılara girmeyeceğini de söyleyen Rice, " Ancak sizlere her şeyin olumlu ilerlediğini söyleyebilirim" ifadesini kullandı.


Amerikan askerlerinin 2008'den sonra Irak'taki varlığını sürdürmesine ilişkin müzakerelerde tarafların son aşamaya geldiği bir dönemde Bağdat'ı ziyaret eden Rice'ın Iraklı yetkililerle bir araya gelmesi bekleniyor.