Konya Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Konya`da hayata geçirilen MOBESE sistemi sayesinde, bugüne kadar suç oranları ve kaza sayılarında önemli oranda düşüşler kaydedildi.

Ölümlü ve yaralamalı kazaların sık yaşandığı, `kara nokta` olarak tabir edilen bölgelerdeki kazaların en aza indirilebilmesi için MOBESE`nin alt projesi olan `hız ihlal tespit sistemi` projesini de hayata geçiren Emniyet Müdürlüğü, bu sistem ile hız ihlallerinin önüne geçmeyi, böylece kazaları en aza indirmeyi hedefliyor.

Bu çerçevede Emniyet Müdürlüğünün kazaların yoğun olduğu İstanbul Yolu`nda kurduğu sabit radar sistemi, gece ve gündüz hız sınırını aşan tüm otomobilleri, otomatik flaş patlatarak kayıt altına alıyor.

Sistemin bulunduğu bölgeye hız limitinin 65 olduğunu gösteren levhalar da asıldığını dile getiren yetkililer, `Hız keser`in varlığından haberdar olan sürücülerin bu yolda hızlarını 65`e kadar düşürerek kontrollü ve güvenli şekilde seyrettiklerini bildirdi.

Avrupa`nın birçok ülkesinde halen kullanılan bu sistemin Türkiye`de ilk defa Konya`da hayata geçirildiğini anlatan yetkililer, `hız keser`in yaklaşık 2 ay önce faaliyete geçmesine rağmen bölgede kazaların, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 94 oranında azaldığını bildirdi.

KONYA- Rifat Yerlikaya- AA