Son 1 haftada 2'i çocuk 3 kişinin yolun karşısına geçerken otomobil çarpması sonucu hayatını kaybetmesi, Gündoğdu Mahallesi sakinlerini isyan ettirdi. Bugün öğle saatlerinde sık sık kazaların yaşandığı çevre yolunda toplanan 7'den 77'e çok sayıda vatandaş, her iki istikamette yolu içine taş koydukları bidon, trafik levhası ve taşlarla trafiğe kapattı. Eskişehir-Ankara ve Eskişehir-Bursa karayollarında uzun araç konvoyları oluşması üzerine, emniyet yetkilileri vatandaşları yolu açmaları konusunda uyardı.
İkazlara aldırış etmeyen öfkeli vatandaşlara, köpekli ve kalkanlı çevik kuvvet polisleri müdahale etti. Bu esnada gergin anlar yaşanırken, bazı vatandaşların polise taş attığı gözlendi. Trafik açıldığı esnada tekrar yola fırlayıp yere oturan yarı çıplak bir genç, polisler tarafından kaldırılarak yanındakilerle birlikte yol kenarına alındı.
Trafiğin Ankara ve Bursa istikametlerinde trafiğe açılmasıyla yol kenarında toplanan vatandaşlar, daha önce söz konusu yerde bulunan üst geçidin kaldırıldığını belirterek, Vali Mehmet Kılıçlar, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı'nın çevre yoluna gelmesini istedi. Yolda sık sık ölümlü ve yaralamalı trafik kazaları yaşanmasına tepki gösteren Gündoğdu Mahallesi sakinleri, " Bu yoldan her gün geçmek zorundayız. Çocuklarımız okula gidiyor. Biz her gün
korkulu rüya görmek zorunda mıyız? Bizim canlarımız gitti. Yetkililer, bir haftada 2'si çocuk 3 kişinin öldüğü yola çözüm bulsun. Haklı mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz" dedi.
Bu arada, trafik kazasında yaralanan ve bacağı alçılı olan bir çocuk da tekerlekli sandalyeyle çevre yoluna getirildi. Protestocu grup arasında yer alan çocuklar da, " Kurban olmak istemiyoruz" şeklinde slogan attı.
Vali Yardımcısı Nurettin Yücel'in görüştüğü vatandaşlar, gerekli tedbirler alınmadığı takdirde yolu yeniden trafiğe kapatacakları tehdidinde bulundu.