Reyting ölçümlerinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla başlatılan operasyonda reyting ölçüm şirketleri AGB ve TNS ile önemli dizilere imza atan Ay Yapım, MED Yapım, TİM's ile TMC'nin de aralarında bulunduğu 6 prodüksiyon şirketine baskın düzenlendi. Prodüksiyon şirketlerinin gizli kalması gereken deneklerin bilgilerine ulaşarak, hazırladıkları yapımları izlemeleri için para ya da hediye verdikleri ileri sürülüyor.
6 AY ÖNCE BAŞLADI
Reyting ölçüm şirketleri AGB ve TNS ile prodüksiyon şirketlerine yönelik soruşturma Üsküdar Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'nce 6 ay önce başlatıldı. İddiaya göre bazı yapım şirketleri, reyting ölçümlerini yapan AGB'nin gizli olması gereken denek listelerine ulaştı. Listelerde bulunan binlerce deneğe tek tek ulaşan yapım şirketleri, kendi programlarını izlemeleri için para ya da hediye teklifinde bulundu.
İZLENME ORANLARI ŞÜPHELİ
Reyting deneklerinin listelerini ele geçirdikleri gerekçesiyle dizi yapımcıları Hüseyin Can Tanrıyar, İlker İnanoğlu, Kerem Çatay, Mehmet Fatih Aksoy, Erol Avcı, Yusuf Timur Savcı ve AGB kurucusu İsmail Hayri Cem'in ev ve işyerlerinde arama yapıldı. Soruşturma kapsamında Fatmagül'ün SuçuNe, Aşk-ıMemnu, Yaprak Dökümü, Adını Feriha Koydum, Ezel, Kavak Yelleri, Küçük Sırlar, Kuzey Güney, Bizim Yenge, Bir İstanbul Masalı, Umutsuz Ev Kadınları, Doktorlar, Karadağlar, Hırsız Polis, Arka Sokaklar ve Binbir Gece dizilerinin izlenme oranlarının şüpheli duruma düştüğü belirtildi.
BAĞIMSIZ OLMASI GEREKİRKEN
Soruşturmada reyting ölçümşirketlerinin yöneticileriyle ilgili önemli usulsüzlüklerin günyüzüne çıkarıldığı belirtildi. Reyting ölçün işini 1989'dan beri AGB yürütürken, AGB'nin evlere cihaz yerleştireceği deneklerin listesini belirleme işini ise OTS firmasının gerçekleştirdiğine dikkat çekildi. İki şirketin birbirinden bağımsız olması gerekirken AGB'nin üretimMüdürüHilmi Berköz'ün denekleri belirleyen OTS firmasının ortağı olduğu belirlendi. AGB içinde deneklerin evlerine cihaz yerleştiren teknisyenler ile tümdenek listelerinden sorumlu olarak faaliyet yürüten Berköz'ün daha sonraOTS'ye ortak olduğu anlaşıldı.
İSTENMEYEN DENEK TEMİZLENDİ
Berköz'ün deneklerin evlerini bizzat ziyaret ettiği ve kendi fikri yapısına uygun denekleri seçerek listeye alınmasını sağladığı iddia edildi. Ayrıca Berköz'ün yaklaşık 2 bin 400 kişilik listede beğenmediği denekleri her yıl yapılan yüzde 20'lik değişimkapsamında temizlediği öne sürüldü. Berköz'ün bu işi tek başına yapmadığı belirtilirken, AGB'nin kurucularından İsmailHayri Cem'in de listeleremüdahalede bulunarak istemediği isimlerin listeden çıkarılmasını sağladığı da iddia edildi.
İKİ ŞİRKET ORTAK HAREKET ETMİŞ
Soruşturma önemli bir ayrıntıyı, 2011'deki reyting ölçümşirketi değişikliğinin aslında sektörde hiçbir şeyi değiştirmediğini gözler önüne serdi. AGB'nin 1989'dan beri tek başına yürüttüğü reyting ölçümişlerini ilk kez 2011'de TNS'ye devretmiş olmasımedyada 'AGB'nin tekeli yıkıldı' şeklinde algılanmıştı. Ancak yapılan araştırmada bu iki şirketin 2005'te yapılan bir sözleşmeyle ortak hareket ettiği tespit edildi. Operasyonda gözaltına alınan reyting ölçümşirketi TNS'nin Finansal İşler Sorumlusu Orçun Köktuna'nın daha önce AGB şirketinde Finans ve idaremüdürü olarak çalıştığı belirlendi. Reyting ölçümlerinin TNS tarafından ölçüleceğinin belli olmasının ardından Köktuna'nın AGB'den TNS'ye geçerek burada yönetici olduğu anlaşıldı.
DENEK LİSTELERİ YAPIMCILARA GÖNDERİLDİ!
Medyadan gelen baskıların artması üzerine 2011 yılında reyting ölçümü için yapılan ihaleyi kazanan TNS firmasında usulsüzlüklerin sürdüğü belirtildi. İhaleden bir süre sonra denek listelerinin yapımcıların elinde dolaştığına dair söylentilerin ayyuka çıkması üzerine yapılan araştırmalarda, TNS yöneticilerinden Celal Orçun Köktuna'nın denek listelerini televizyonlarda yayınlanan birçok ünlü dizinin yapımcılarınamail olarak gönderdiği tespit edildi. Polisin, 2011 Eylül ayında Köktuna tarafından yapımcı firmalara listelerin yollandığını belirlediği öğrenildi. Buna göre denek listelerinin Ay Yapım'ın sahibi Kerem Çatay'a, Med Yapım'ın sahibi Fatih Aksoy'a, TMC Yapım'ın sahibi Erol Avcı'ya, TIMS Production'ın sahibi Timur Savcı'ya yollandığı anlaşıldı. Köktuna'ya "Ticari sırrın ifşası, kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirme ve haksız rekabet" suçlamaları yöneltildi.
Yapımcıların, TNS yöneticisi Celal Orçun Köktuna tarafından kendilerine listesi gönderilen deneklerle temasa geçmek için hiç vakit kaybetmedikleri anlaşıldı. Deneklere ulaşan dizi yapım şirketlerinin kendi dizilerini izlemeleri karşılığında para verdiği öğrenildi. Reytingler üzerindeki bu oyunlarla reklam veren şirketlerin de büyük bir dolandırıcılık vurgunuyla karşı karşıya olduğu ortaya çıktı.
YAPIMCI ÇOBANOĞLU'NA AĞIR SUÇLAMA
Operasyon kapsamında gözaltına alınan bir isme yöneltilen suçlamalar dikkat çekti: Başak Yapım ve Çağla Yapım'ın sahibi Selçuk Çobanoğlu... Esra Özmen'le Her Sabah, İnce İnce Yasemince, Sürpriz, Haber Magazin ve Ayrılık gibi dizilerin yapımcılığını üstlenen Çobanoğlu'na, 'Ticari sırrın ifşası, kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirme, haksız rekabet ve dolandırıcılık' suçlamaları yöneltildi. Deneklere illegal yollardan ulaşarakmenfaat teklif ettiği öne sürülen Çobanoğlu'nun yakın ilişkisi olduğu Esra Özmen'le birlikte denek evlere hediye gönderdiği belirtildi. Çobanoğlu'nun denek evlere her ay 200 TL yollattığı savcılık incelemesinde tespit edildi.
26 ADRESE GİTTİLER
Üsküdar Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla soruşturmayı genişleten polis, söz konusu deneklerle görüşme yaparak, kendilerine para ve hediye teklifinde bulunduğu ileri sürülen prodüksiyon şirketlerinin isimlerini belirledi. Yapılan çalışmalarda, prodüksiyon şirketlerinin izlenme oranları doğrultusunda, TV'lerin reklam payındaki gelirlerini artırmayı sağladıkları, böylece programları fahiş fiyatlara sattıkları belirlendi. Polis TRT ve bazı özel  prodüksiyon şirket yetkilileriyle görüşerek usulsüzlük iddialarını araştırdı. Ardından İstanbul ve Ankara'da 26 ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonun merkezi olan AGB reyting ölçüm şirketinin Koşuyolu'ndaki binası ile Fatih Aksoy'a ait MED Yapım, Kerem Çatay'a ait Ay Yapım, Timur Savcı'ya ait TİM's, Erol Avcı'ya ait TMC, Can Tanrıyar'a ait Uçankuş ve Selçuk Çobanoğlu'na ait Başak yapım şirketlerinin binalarında aramalar yapıldı. Ayrıca AGB'deki tüm bilgisayarların harddisk kayıtlarını kopyalayan polis, reyting ölçümlerinde kullanılan binlerce kişilik denek listesine el koydu.
6 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
Başak Yapım'ın sahibi Selçuk Çobanoğlu, ile AGB'nin denek listesini sızdırdığı iddia edilen şirketin eski çalışanı Orçun Köktuna gözaltına alındı. Şirket sahipleriyle ilgili henüz gözaltı kararı alınmadığı ve incelemeler ardından bu kişilerin ifadelerine başvurulacağı belirtildi. Yetkililer, AGB'ye ölçüm yaptıran bazı şirketlerin ölçümlerde ilk 100'e giremeyen programları izleniyormuş gibi göstermek için deneklere ulaşıp üst sıralara tırmanmasını sağladıklarının tespit edildiğini söyledi. Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube  Müdürlüğü ekipleri, Ankara'da Mehmet  A. ile Selçuk A, Uğur A. ve Doç. Dr. Uğur Ç'yi gözaltına aldı.
TRT, USULSÜZLÜK YAPILDIĞINI AÇIKLAYIP AYRILMIŞTI
TRT, reyting ölçümlerinde usulsüzlük yapıldığı iddialarını 2010 Ocak ayında gündeme getirmiş ve sistemden ayrıldıklarını sert bir açıklama yayınlayarak duyurmuştu.TRT'den yapılan açıklamada "Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, gerek TİAK bünyesinde ve gerekse de kamuoyu nezdinde televizyon ölçüm sisteminin aksayan yönlerini belirtip, uyarılarda bulunmuş ve gereken tedbirlerin alınmasını istemiştir. Ölçüm sistemindeki yanlışlıklar TRT'nin bir iddiası olmaktan çıkıp yargı tarafından da incelenmeye başlanmıştır" denilmişti.
ŞİRKETLERİN YAPTIĞI BAZI  PROGRAMLAR
Ay Yapım: Kuzey Güney, Fatmagül'ün Suçu Ne, Al Yazmalım, Ezel, Yaprak Dökümü, Aşk-ı Memnu, Dudaktan Kalbe, Menekşe ile Halil, Aşk Yeniden, Samanyolu, Kadın İsterse, Dolunay, Tombala, Zeynep, 24 Saat, Sen Hakediyorsun, Süpermarket.
TİM's: Kolej Günlüğü, Mazi Kalbimde Yaradır, Çakıl Taşları, Küçük Sırlar, Bir Bulut Olsam, Melekler Korusun, Kavak Yelleri, Derdest, Senden Başka, Sağır Oda, Es-Es, Manyak Dükkan
MED Yapım: Adını Feriha Koydum, Karadağlar, Umutsuz Ev Kadınları, Canım Babam, Uzaydan Adam Çıkmaz, Evli ve Çocuklu, Cuma"ya Kalsa, Dadı, Tatlı Hayat, Oyun İçinde Oyun, Sayın Bakanım, Belalı Baldız, Çocuğum Var Derdim Var, Aslı İle Kerem, Ece, El Bebek Gül Bebek, Yine de Aşığım, Gölgeler Uzarken, Bir Umut, Beşi Bir Yerde, Hayat Güzeldir, Doktorlar, Aşk Oyunu, Sahra, Fırtınalı Aşk, Ağa Kızı, Dedektif Biraderler, Nefes Nefese, Hürrem Sultan, Kanlı Düğün, Milkart Show, Tatlı ve Huysuz Show, Çal Kalbimi, Şahane Pazar, Hülya Avşar Show, Serdar Ortaç"la Hep Beraber, Sadece Gülben, Nükhet Duru&Cenk Eren, Show Zamanı, Tek Tek İbo Show, Pakize'yle, Hayat, Muhteşem İkili, Deniz Show, Muhabbet Pınarı, Huysuz Show, Bülent Ersoy Show. (Hürriyet ve Sabah)