Türk televizyonlarında sunduğu programların yanısıraÇocuklar Duymasın dizisinde “Engin” karakterine hayat vermesiyle oyunculuğuylada kitleleri kendine hayran bırakan ekranların yakışıklı yüzü Vatan Şaşmaz,sunuculuğunu Özgür Özgülgün’ün yaptığı “Küçükçekmece Söyleşiyor” isimlisöyleşiye konuk oldu.
Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilensöyleşiye, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay’ın yanı sıra çok sayıdalise öğrencisi katıldı.
Oyuncu ve sunucu Vatan Şaşmaz söyleşide sempatik halleriyleilgi odağı oldu. Televizyon dünyasına atılmasında usta sunucular Orhan Boran veHalit Kıvanç’ın mihenk taşı olduklarının altını çizen Vatan Şaşmaz, kariyeryolculuğunu esprili bir dille şöyle anlattı.
“Bu sektöre ünlü olmak amacıyla başlamadım. Medya sektörüneatılmak istiyorum diye başladım. Bu kamera arkası da olabilirdi ama yakışıklıolduğum için ekran yüzü oldum. Mesela, hiç yüzüme bakmayan kızlar tanınmayabaşladığımda peşimde kuyruk oluşturuyordu. Ünlü olmanın seviyeleri var, öncetanınırsınız, sonra atılım yaparsınız, daha sonra başarılı bir projede yeralırsınız. Doyum noktasında ise maddi ve manevi güce ulaşırsınız.
MESLEKİ ZEKATLARIMIZVAR
Şaşmaz, ünlü olmanın mesleki zekatları olduğunuvurgulayarak, “Ünlü olmak bazı sorumluluklar yükler. Mesleki zekatlarımızıvermemiz gerekir. Örneğin Kıvanç Tatlıtuğ’un UNİCEF iyi niyet elçisi olmasıgibi. Bende bu kapsamda Türk Böbrek Vakfı’nın projelerinde yer alıyorum veİstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hayvan barınaklarını kendi köpeğimlebirlikte ziyaret ediyorum” dedi.
FİLM ÜCRA KÖŞELERDEKİSİNEMALARDA KALDI
“Çocuklar Duymasın” dizisindeki “Engin” karakteriylezihinlere kazınan oyuncu Vatan Şaşmaz, başrolünü oynadığı ve gösterimi devameden “Seninki Kaç Para?” sinema filmine haksızlık yapıldığını savundu.Şaşmaz,  “Filmin dağıtıcısı Özen Filmdir.Çok gişe yapmadı. Çünkü, Özen Film bize 85 salon verdi. Aynı dönemde TolgaÇevik’in “Sen Kimsin?” filmi 550 tane salonda yer aldığı için bize daha azkişilerin gittiği sinemalar kaldı. Taksim, Mecidiyeköy ve Bakırköy’de filmimizyok. Bizim filmimiz, ücra köşedeki sinema salonlarına kaldı.”dedi. “Seninki KaçPara?” filminin başrolünü senaryosu hoşuna gittiği için kabul ettiğini ifadeeden Şaşmaz, filmin “Sosyal dünyada farkında olmadan ruhumuzu şeytanasatıyoruz” mesajı verdiğini söyledi.
ÜNLÜ OLACAĞIM DİYEREKBAŞLAMAYIN
Vatan Şaşmaz, kısa metrajlı bir filmde oynadığını ve filminCannes Kısa Metrajlı Film Festivali’nde gösterime gireceğini belirterek,gençlere tavsiyelerde bulundu. Yakışıklı oyuncu, “Her şey olabilir, bebekadımlarıyla büyük dağları tırmanabilirsiniz. Bu işe başarılı olmak içinbaşlayın. Ünlü olmak amacınız olmamalı. Zor bir iş, bir ömür adamak gerekiyor.Televizyon karşısına geçip, “Beren Saat gibi olacağım” demekle olmuyor. Belkidaha iyisi olabilirsiniz ancak o ruhla değil.” diye konuştu.
Kendisini oyunculuğa iten ismin “Çocuklar Duymasın”dizisinin yazarı Birol Güven olduğunu belirten Şaşmaz, Ezel dizisindeki Cengizkarakterini canlandırmak isterdim diyerek, o karakterin, incelikle yazıldığıiçin aklında kalan bir rol olduğunu belirtti.
ENGİN’İ BAŞKASIOYNARSA KISKANIRIM
Bir süre önce Çocuklar Duymasın dizisiyle yollarını ayıranŞaşmaz, hayat verdiği Engin karakterini ne kadar benimsediğini ise şu sözlerleanlattı.
“ Engin karakterini oynarken ilk 1 yıl biraz zorlandım. 187bölüm oynadım. Başka projelerde yer almak için diziden ayrıldım. ‘Engin’ emekverdiğim bir karakter, başka birisi o rolü oynarsa kıskanırım. Ben o karaktere,can ve kan verdim. O benim ikiz kardeşim gibidir.”
MAGAZİNDE OLMAKÜNLÜLERİN TERCİHİDİR
Vatan Şaşmaz, öğrencilerin magazinle ilgili sorularını dayanıtladı. Ünlü sunucu, “10 yıl boyunca magazin programı sunuculuğu yaptım.Magazin haber değeri taşır, şimdilerde eskisi gibi magazin programı yok. Türktelevizyon izleyicisinin beğenileri değişti. Daha çok dizi izlemeyi tercihediyor. Magazin programları ünlülerin özel hayatına tecavüz etmeden, müdahaleetmeden yapılmalıdır. Ünlü bir kişinin bir eğlence mekanından çıkarkenkameramana beni çekme demesi yanlıştır. Magazinde olmak ünlülerin tercihidir.Çekilmemesini isteniyorsa, o mekana gidilmemesi gerekir.” diye konuştu.
İyi oyuncuyu rol yaptığı en az belli olan kişi olaraktanımlayan Şaşmaz, oyunculuk anlamında Haluk Bilginer’i örnek aldığını belirtti.
Keyifle geçen söyleşinin sonunda Küçükçekmece BelediyeBaşkanı Aziz Yeniay, ünlü sunucular Vatan Şaşmaz ve Özgür Özgülgün’e teşekkürederek, çiçek verdi.
Şaşmaz; “Sanata ve sanatçıya en fazla da gençliğe önem verenBaşkan Aziz Yeniay’a teşekkür ederim. Siyasetçi olmayı geçtim, apartmanyöneticisi bile olamam. Siyasetçilerimizin işi çok zor” diyerek topluma emekveren herkese teşekkür etti.