Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Bursa’nın İznik ile Yenişehir ilçelerini birbirine bağlayacak duble yolun temelini birlikte attı.
İznik-Yenişehir yolunun temel atma töreninde konuşan Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan, "İznik, turizm alanında önemli bir merkez. Yenişehir ise uluslararası havalimanı ve hızlı tren istasyonu ile bölgede ulaşımın kavşak noktası haline geldi. Bugün temelini atacağımız İznik- Yenişehir karayolunun 10 kilometrelik kesimi bölünmüş yol, 15 kilometresi ise A1 standardında tek yol olarak projelendirildi. Yolun Orhangazi-İznik uzantısı, Elbeyli ayrımından başlayıp, İznik çevre yolunun dışından geçerek, Sölöz ayrımına kadar bölünmüş yol olacak. 3 milyon metreküp toprak hareketi, 34 bin metreküp taş dolgu, 16 bin metreküp beton imalatı, 295 bin metreküp temel malzemesi, 60 bin ton bitümlü sıcak karışım ve 18 ton çelik kullanılacak. Yurdumuzu yüksek ulaşım standartlarına kavuşturmak için bölünmüş yol çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz. Bu çalışmalarla 2003 yılı öncesi 6 bin kilometre olan bölünmüş yol uzunluğu ağımızı 23 bin kilometreye çıkardık" dedi.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ise, "Bakanlığımız Bursa'ya yaklaşık 3 milyar Türk Lirası yatırım yaptı. Sadece karayollarına 2,5 milyar Türk Lirası harcama yapıldı. Bu son 11 yıl içerisinde oldu. Bu rakamı bizden önceki hükümetler ile kıyaslarsak, 40-50 yıllık yatırımlara eş değerdir. Bursa'ya baktığımızda bugün 74 kilometresi otoyol, 494 kilometresi devlet yolu ve 611 kilometresi il yolu olmak üzere toplam bin 179 kilometre karayolu ağı mevcuttur" diye konuştu.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise, bugüne kadar ihmal edilmiş bütün hizmetleri bir bir yaptıklarını anlatarak, "Son 11 yılda hükümetimizin büyük gayretleri ile ortaya koyduğu eserleri hep beraber görüyoruz. Siyasi istikrarımızın güçlü olması, Sayın Başbakanımızın yönetiminde güçlü bir hükümetimizin bulunması ve sizlerin desteğiyle 3 dönemdir gece gündüz çalışıp, bugüne kadar ihmal edilmiş, yapılmamış, başlanmamış ve düşünülmemiş bütün hizmetleri gerçekleştiriyoruz. Her seferinde bizi iktidar yapan halkımıza, İznikli ve Yenişehirli kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Yol, adeta kılcal damarlar gibi insan vücuduna hayatiyet verir. Aynı zamanda da ekonominin can damarıdır. Yolun geçmediği, ulaşmadığı hiçbir yerde bereket ve canlılık olmaz. Hamdolsun bunu idrak ettik. İlk yıllarda bölünmüş yol yapacağız diyerek, 5-6 bin kilometre hedef koyduk ve bu hedeflerimizi gerçekleştirdik. Bugün ilk günümüze göre 18 bin kilometre bölünmüş yol yaptık. Otoyollar ve karayolları yetmiyor. Karanın bittiği yerde denizin altına giriyoruz. Denizin üstünden 4 kilometrelik asma köprüler yapıyoruz. Suyun altında 60 metre derinlikte Marmaray'lar yapıyoruz. Kıtaları birleştiriyoruz. 150 sene önce Abdülhamid'in ve Abdülmecid'in projesi olan, Üsküdar ile Sirkeci'yi birbirine bağlayan, denizin altından tüp geçidi biz yaptık. Bunu gerçekleştirmek bize nasip oldu. İki önemli ilçemizi birbirine bağlayan İznik ve Yenişehir karayolunu da yapıyoruz. Kalitesi yüksek olacak. İnşallah en kısa sürede bitecek. İstanbul’la Ankara buluşacak, Bursa'yla Ankara buluşacak. Bursa 15 tane şehirle direk yüksek hızda tren bağlantısına kavuşacak" şeklinde konuştu.