Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Güneşli’de “Bağcılar Belediyesi Şehitler Parkı ve Çanakkale Zaferi Müzesi”nin açılışını gerçekleştirdi. Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ile birlikte parkı ve müzeyi gezen Bakan Yılmaz, “Bu millet, bu vatan için canını, kanını veren ve gecesini, gündüzünü çalışarak kazanan hiç kimseyi unutmaz” dedi.
Güneşli’de “Bağcılar Belediyesi Şehitler Parkı ve Çanakkale Zaferi Müzesi Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın katıldığı törenle hizmete açıldı. Evren Mahallesi Cami Yolu Caddesi’nde gerçekleştirilen törene Bakan Yılmaz’ın yanı sıra AK Parti İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık ve Ünal Kacır, Bağcılar Kaymakamı Erdal Çakır, Bağcılar Müftüsü Hasan Hüsnü Sula, Bağcılar Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz, Bağcılar Emniyet Müdürü Ramazan Karaoğlan, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, AK Parti İstanbul Bağcılar İlçe Başkanı İsmet Öztürk, ilçe protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Öğrencilerin İstiklal Marşı’nın 10 kıtasını okumasıyla başlayan program Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile devam etti.
Konuşmasında sıkça şairlerin şiirlerinden ve profesörlerin sözlerinden parçalar veren Bakan İsmet Yılmaz, “Bizim bu ülkeye karşı çok büyük bir sorumluluğumuz var. Bugün burada şehitler parkını açarak şu mesajı veriyoruz. Bu vatan için can veren, kan veren ve bu ülke için gecesini, gündüzünü çalışarak kazananı bu millet unutmaz. Bizde şehitlerimizi unutmadık. Unutmak ta mümkün değil. Çünkü bu vatan şehitlerindir. Şehitlere ait olan vatanın sakinleriyiz” dedi.
“Türkiye, son 10 yılda yüzde 5.1 büyüdü, Avrupa Birliği ise 0.4 küçüldü” diyen Bakan Yılmaz, “Biz Avrupa dan 30 kat, 40 kat, 50 kat daha fazla büyümemize rağmen Avrupa’yı yakalayamadık. Çünkü bizden öncekiler vakti harcadılar ve kaybettiler. Eğer bir 5 yıl kaybedersek bunun telafisi mümkün olmaz” şeklinde konuştu.
“İLÇEMİZDEKİ ŞEHİTLERİN BAĞCILAR’DA ANITI BULUNACAK”
Kürsüde konuşmasını gerçekleştiren Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ise, “Anlamlı bir günde Çanakkale Savaşlarının 99. yılında güzel bir programda daha ağırlamaktan çok mutluluk duyuyorum. Biz şehitlerimizle, gazilerimizle birlikte yaşıyoruz. Bu yüzden Bağcılar değerlerimizi değer verdiğimiz şeyleri gençlerimizle buluşturmaya devam ediyoruz. Bugün de Çanakla zaferine anlamlı bir eser daha kazandırdık. Çanakkale zaferini, destanını buradaki “Bağcılar Belediyesi Şehitler Parkı ve Çanakkale Zaferi Müzesi”nde yaşatacağız” ifadelerini kullandı.
Çağırıcı, sözlerini şöyle tamamladı: “2 sokak yan tarafta babasının da ikamet ettiği. Bağcılarlı şehit pilotumuz Hasan Hüseyin Aksoy kardeşim başta olmak üzere Bağcılar’daki tüm şehitlerimizin anıtı bulunacak . Tüm Çanakkale şehitleri başta olmak üzere bütün şehitlerimizi minnetle, şükranla yad ediyorum.”
Konuşmaların ardından Bakan Yılmaz, beraberindeki heyetle birlikte ‘Bağcılar Belediyesi Şehitler Parkı ve Çanakkale Zaferi Müzesi’nin açılış kurdelesini keserek parkı ve müzeyi gezdi. Temsili olarak askerler tarafından karşılanan Bakan Yılmaz, Balkanlar, Yemen gibi çeşitli coğrafyalardan Çanakkale Savaşı’na katılan kahramanların isimlerini dijital ekran üzerinden izledi. Müze hazırlık çalışmaları sırasında 99 yıl önce savaşta kullanılan bir evrak çantasının iç bölümünde bulunan bir tutam ince örülmüş saçı da inceleyen Bakan Yılmaz, çıkışta üzüm hoşafı ve ekmekten oluşan Çanakkale menüsünün tadına baktı.