Beşiktaş’ta site yöneticileriyle bir araya gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kabataş-Mahmuttbey Metrosu’nu Beşiktaş'a kadar uzatacaklarını, ilçeye Çarşı’yı sahille buluşturacak estetik bir meydana kavuşturacaklarını söyledi.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beşiktaş’taki site yöneticileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle akşam yemeğinde bir araya geldi. Gayrettepe’deki Point Otel’de düzenlenen geceye Eski Bakan ve İstanbul Milletvekili Nimet Baş ile AK Parti Beşiktaş İlçe Başkan Adayı Zeynel Abidin Okul da yer aldı.
Gecede konuşan Başkan Kadir Topbaş, yerel yönetimlerin kent menfaatini ön planda tutan halka en yakın yönetimler olduğunu belirterek, belediyecilikte siyasi görüşler yerine hizmetin ön planda tutulması gerektiğini söyledi. İstanbul’a hizmet ederken geçmişte yaşanan plansız gelişmenin sıkıntılarını yaşadıklarını, bu nedenle göreve gelir gelmez İstanbul’un ve etkileme alanları olan Marmara Bölgesi ile yakın çevredeki illeri de dikkate alan planları hazırladıklarını ifade etti.
“Beşiktaşlılardan bize gelecek her türlü talebi değerlendirerek gereğini yaparız” diyen Başkan Topbaş, “Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Hattı’nın Mecidiyeköy’den başlayan ilk etabının inşaatı sürüyor. İleride Halkalı-Başakşehir bu metronun ikinci aşaması olan Mecidiyeköy-Beşiktaş-Kabataş kısmını, tarihi doku nedeniyle oluşacak gecikmeler ve engellemeleri önlemek için ayrı tuttuk ve ihale aşamasına getirdik. Beşiktaş’taki istasyonu da metro Sarıyer’e sahilden devam edecek şekilde konumlandıracağız” diye konuştu.
Önümüzdeki dönem yapacakları Beşiktaş Meydan düzenlemesiyle Çarşı ile sahili buluşturacaklarını aktaran Topbaş, “Beşiktaş sahilinde çirkin bir görüntü oluşturan eski viyadüğü de kaldıracağız. Öte yandan, imar planlarına işlediğimiz 100 bin otoparklar ile birlikte yeni bir modelleme ile mahallelere inşa edeceğimiz modern otoparklardan Beşiktaşlılar da istifade edecek” şeklinde konuştu.
Vatandaşlardan hizmetin daha hızlı gelmesi ve sonuca varması açısından siyasi görüşlerini bir tarafa bırakarak karar vermelerini isteyen Topbaş, “Biz sözümüzü hiçbir zaman yerde bırakmadık, sözü namus bildik. 10 yıldan beri bize destek veren İstanbullular hizmetlerimizi görüyor. Bizi 30 Mart’ta Zeynel Abidin Okul kardeşimizle birlikte yetkilendirirseniz, inşallah Beşiktaş’ın yarını çok daha güzel olacak” diye konuştu.

“PARKLARDA ÜCRETSİZ İNTERNET OLACAK”
Beşiktaş ilçesi için yeni projelerini ve yatırımlarını anlatan AK Parti Beşiktaş Başkan adayı Abidin Okul ise, “Eğitim seviyesi çok yüksek bir ilçeyiz. Ama buraya yakışır bir kültür merkezi yok. Buraya yakışır bir kültür merkezini kazandırmak istiyoruz. İlçemizde otopark sıkıntısı da var. İlçemizde 23 mahallemiz var. Bu 23 mahallemizde 23 otopark proje istiyoruz. Bunların hepsi ihtiyacı karşılayacak projeler. Bu otoparkları da mahalle sakinlerine sağlayacağız inşallah. Bunu da çok uygun fiyatlarla yapacağız” dedi.
Beşiktaş’ta yaklaşık 15 amatör spor kulübünün olduğunu dile getiren Başkan adayı Abidin Okul, sözlerini şöyle tamamladı:
“Amatör spor temsilcileriyle görüşüyoruz. En büyük sıkıntılarının antrenman yapacakları bir yer olmadığını söylüyorlar. Biz kendilerine söz verdik Ortaköy’de yine Büyükşehir Belediyesi’ne ait amatör spor kulüplerine hizmet vereceğimiz bir spor kompleksi yapacağız. Sağlıkla ilgili hastane projelerimiz de var. Meydan projelerimiz var. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de Beşiktaş Meydan’da gerçekleştireceği aynı zamanda Levent Çarşı çevresinde meydan projemiz var. Belediye Sarıyı, nikah salonu ve kent müzesi de yapacağız. Engellerle ilgili projemiz var. Mevcut belediyemizin engelli vatandaşlarımız için uygun değil. Hatta engelsiz vatandaşlarımız için de ciddi bir sorun oluşturuyor. Parklarda ücretsiz internet olacak diyoruz. Sadece Beşiktaş’ta değil İstanbul’un bütün parklarında ücretsiz internet sağlayacağız. Bütün bunları yaparken hayvanlarımızı da unutmayacağız.”