AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Menderes Türel, Antalya tarımına çağ atlatacak projelerini anlattı.
Seçim çalışmalarına devam eden AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Menderes Türel, Antalya tarımını uçuracak projelerini anlattı. Üreticinin en büyük sorununun yüksek maliyetler olduğunu belirten Türel, işe üreticinin yüksek maliyetlerini düşürerek başlayacaklarını kaydetti. Tarımda maliyetleri yükselten en önemli iki nedeninin sulama maliyetleri ve yakıt fiyatları olduğunu aktaran Türel, göreve geldikleri zaman sulamalı tarım yapan çiftçilerin, sulama birliklerinin ve kooperatiflerinin en büyük problemlerinden biri olan elektrik giderlerini karşılayacaklarını söyledi. Menderes Türel, “Özellikle sulama maliyetleri çiftçinin belini büken en önemli husustur. Göreve geldiğimizde bütün sulama birliklerinin ve sulama kooperatiflerinin enerji maliyetlerini Büyükşehir Belediyesi olarak biz yükleneceğiz. Artık sulama birliği kooperatifleri elektrik faturası ödemeyecek. Ve tarladaki çiftçimiz bundan sonra sulama suyunu çok daha ucuza mal edecek. İşte maliyetlerin en önemli girdilerinden biri olan sulama suyunda bunu sağladığımızda çiftçimize önemli bir desteği sağlamış olacağız” dedi.
Tarım maliyetlerini arttıran diğer etken olan akaryakıt fiyatlarının global bir sorun olduğunu dile getiren Türel, tüm dünyada yükselen petrol fiyatlarının Türkiye’de düşmesinin mümkün olmadığını ifade etti. AK Parti’nin iktidara geldiği yıl 29 dolar olan petrolün varil fiyatının şimdilerde 150 dolara çıktığını hatırlatan Türel, ucuz mazot vaat edenlerin bir yerlerde petrol kuyusu olması gerektiğini belirtti. Türel, “Dünya’da petrol yükselirken Türkiye’de düşecek gibi bir şey söylemek mümkün değildir. Bugünlerde bilboardlar da ucuz mazot vereceğim diyenler, daha önce herkese yaşam sigortası yapacağım, her ay 600 TL vereceğim diyenlerden farksızdır. Yani bunu söyleyenlerin, bilinmeyen bir yerde petrol kaynağı olması lazım” dedi. Türel rakiplerinin vaatlerinde gerçekçi olmadığını söyledi. Ürünlerin değerlerinin kaybolmaması için tesisleşmenin önemine değinen Türel, nerede ihtiyaç varsa, orada soğuk hava depoları ve paketleme tesisleri kuracaklarını ifade etti. Türel “Ürünün değerinde satılabileceği tesisleri muhakkak kurmamız lazım. Çiftçimizin ürünlerinin bozulmaması ve ürünlerinin yüksek değerden satabilmesi için soğuk hava depoları kuracağız. Çiftçimiz ürününü işleme ve paketleme merkezlerimizde ambalajlayacak. Ürünün değeri kaybolmayacak, zarar etmeyecek” şeklinde konuştu.
Çiftçinin ürününün tanıtılması, gerçek değerinde satılması ve çeşitlendirilmesi içinde çalışmalar yapacaklarını ifade eden Menderes Türel, tarım festivali düzenleyeceklerini dile getirdi. Fuarlara ve uluslararası organizasyonlara önem vereceklerini kaydeden Türel, senelerce Ticaret Sanayi Odası Başkanlığı yapan biri olarak Antalya tarım ve turizmini en iyi tanıtacak isimlerden biri olduğunu söyledi. Türel, özellikle küçük üreticilerin, uluslararası organizasyonlarda kendilerine yer bulabilmeleri için çalışacaklarını belirtti.
Antalya’daki tüm hallerin moderleştirileceğini ve Akredite Denetim Laboratuvarları kuracaklarını anlatan Türel, “İlçelerimizde modernleşen hallerimizde, yaş meyve ve sebze ticaretinin kalite, standart ve sağlık koşullarına uygunluğu sağlanmış olacak. Ayrıca hallerimizde Avrupa’dan Akredite Denetim Laboratuvarları da kuracağız. Bu sayede ihraç ürünleri, Avrupa kapılarında sorunla karşılaşmayacak. Laboratuvarımızda hem çiftçimizin maliyetlerini düşüreceğiz, hem de güvenli bir şekilde ürün testi yapılmasını sağlayacağız” dedi. Türel, yeni iş imkanları doğması ve vatandaşımızın taze ve günlük olarak balığını alabilmesi için Antalya ve ihtiyacı olan ilçelere balık halleri kuracaklarını belirtti.
Tarım arazilerinin alt yapı sorunlarını çözeceklerini dile getiren Türel, yeni sulama kanalları, göletleri ve dranaj kanalları yapacaklarını kaydetti. Türel “Köylülerimizin ürünlerini rahatça toplayıp satmasına imkan verecek, yeni arazi ve yolları açacağız. Dereleri ıslah edeceğiz.” dedi. Menderes Türel çiftçilerin, köylülerin bireysel olarak alamadığı tarım makinelerini ortak kullanımlara sunacaklarını söyledi.
Menderes Türel, köylülerin hayvanlarını toplu halde bakılabileceği organize hayvan bölgeleri kuracaklarını ifade etti. Bu tesislerin, köylü kadınlarının yükü hafifleteceğini belirten Türel, tesislerde en iyi şekilde bakılan hayvanların sütünün daha verimli, etinin daha lezzetli olacağını anlattı.