Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur mazbatasını aldı. Balıkesir'in ilk Büyükşehir Belediye Başkanı olarak tarihe geçen Ahmet Edip Uğur, AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı, MMerkez Karar Yönetim Kurulu Üyeliği ve Milletvekilliği görevlerinden istifa edeceğini açıkladı. Edip Uğur, "Artık şimdi Balıkesir'de yaşayan 1 milyon 200 bin kişinin başkanı olarak hizmet edeceğiz" dedi.
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir Adalet Sarayı'na beraberinde AK Parti İl Başkanı Av. Mahmut Poyrazlı, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Osman Sali ile çok sayıda belediye meclis üyesi ile birlikte geldi. Balıkesir İl Seçim Kurulu Başkanı Kemal Yılmaz'ın makamında mazbatasını teslim alan Ahmet Edip Uğur'u ilk kutlayan da İl Seçim Kurulu Başkanı oldu. Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı ve Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı olan İl Seçim Kurulu Başkanı Kemal Yılmaz, "Balıkesir'in ilk büyükşehir belediye başkanlık seçimi oldu. Sayın Ahmet Edip Uğur bey başkanlığı kazandı. Kendisine bu mazbatayı takdim ediyorum. Balıkesir ve Türkiye'ye hayırlı olmasını diliyorum" diyerek Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur'u tebrik ettikten sonra mazbatasını teslim etti.
İl Seçim Kurulundan çıkışında gazetecilere açıklama yapan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, "Balıkesir ilk defa büyükşehir. Balıkesir'imize, ülkemize hayırlı hizmetlere vesile olmasını cenabı Allah'tan niyaz ediyoruz. Bundan sonra Altıeylül Belediyemiz, Karesi Belediyemiz, diğer 20 ilçe belediyemizle birlikte büyükşehir olarak Balıkesir'imize hizmet edeceğiz. Büyükşehir olunca eskisi gibi Balıkesir Belediyesi merkez ilçe belediye değil 20 ilçeyle birlikte hareket edecek olan bir belediye. İlk meclis toplantımızı haftaya çarşamba günü yapacağız, 5 gün sonra yapılıyor. Büyükşehir Belediye Meclisi toplanacak, komisyonlar oluşturulacak. Biz kurucu Büyükşehir Belediye Başkanıyız, o nedenle sembolik bir devir teslim olacak" dedi.
AK Parti'nin Balıkesir genelinde Büyükşehir Belediyesi ile birlikte kazandığı 14 ilçe belediyesinin dışında kalan diğer ilçelerle ilgili bir hizmet sorunu yaşanmayacağını kaydeden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, "Artık şimdi Balıkesir'de yaşayan 1 milyon 200 bin kişinin başkanı olarak herkese eşit mesafede hiç kimseye farklı muamele yapmadan bir belediyecilik anlayışıyla hareket edeceğiz. Bu arada, başkan olan kişi kanunen de partilerde faal görev alamıyor. Dolayısıyla benim şu anda AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyeliğim, MYK üyeliğim partide herhangi bir görev almam söz konusu değil, Ankara'ya gideceğiz milletvekilliğinden de istifa edeceğiz, bu fedakarlığı da yapıyoruz. Diğer bütün parti görevlerini de bırakıp bundan sonra Balıkesir'e hizmet edeceğiz. Büyükşehir Belediyesinin kuruluşunu yapıyoruz, Büyükşehirin kuracağı kanalizasyon, su işleri var, ulaşım koordinasyon var, itfaiyesinden ulaşımına, bütün otogarlarına kadar ilk süreçte kuruluşları yapacağız ki faaliyete geçsin, yoksa sistem çalışmaz" dedi.

BALIKESİRSPOR'DA ROTA SÜPER LİG
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, PTT 1. Lig'in güçlü ekibi Süper Lig'e en yakın takımlarından olan Balıkesirspor'la ilgili de desteklerinin süreceğini söyledi. Büyükşehir Başkanı Ahmet Edip Uğur, "Balıkesirspor şu an formda, takımın motivasyonu iyi. Aynı şekilde Süper Lig'e kadar devam. Balıkesirspor şehrimizin takımı, her zaman başarılı olmasını, Balıkesir'i en iyi şekilde temsil etmesini arzu ediyoruz. Her türlü desteği Balıkesirspor'a vereceğiz. Takımın motivasyonu iyidir, arkadaşlar ekip halinde takım oyunu oynuyorlar. Çok uyumlular. Biz de her türlü desteği vermeye hazırız. Mazbatayı aldık artık ayaklarımız yere basıyor. Takımı da ziyaret edeceğiz. Şu anda hiçbir şey düşünmüyoruz; Biz önce Balıkesirspor'un başarısı için ne yapılması icap ediyorsa onu yapacağız. İl olarak süper lige çıktık; Artık İstanbul, Ankara, İzmir ile yarışıyoruz. Balıkesir de inşallah Süper Lig takımlarıyla yarışacak. Hedefimiz o, önce bir Süper Lig'e çıkalım, gerisi kolay" diye konuştu.
Açıklamaların ardından Balıkesir Adalet Sarayı önünde Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, İl Başkanı, Altıeylül ve Karesi Belediye Başkanları, ilçe başkanları ve Belediye Meclis Üyeleri hep birlikte fotoğraf çekildi.