Bursa’nın merkez Yıldırım ilçesinin kadın mahalle muhtarları, yaptıkları hizmetlerle erkek rakipleriyle yarışıyor.
Türkiye'de bulunan 49 bin 777 muhtardan 622'si kadın. Bursa’da ise 30 kadın muhtar var. 30 Mart mahalli seçimlerinde Yıldırım ilçesinde ilk defa 6 kadın muhtar iş başına geldi. Kadın muhtarlardan Elif Serbez, Ayten Ülkü ve Sema Pamukçular, yaptıkları hizmetlerle göz dolduruyor. Bulundukları mahalleye hizmet aşkıyla yanan kadın muhtarlardan Karaağaç Mahallesi muhtarı Sema Pamukçular, "Türkiye Muhtarlar Birliği Derneği Federasyonu'nda genel sekreter yardımcısı ve Bursa Muhtarlar Birliği genel sekreteriyim. Ayrıca muhtarlık görevime devam ediyorum. 2. dönemdir muhtarım. Kadın-erkek ayrımı yapma taraftarı değilim, ancak ben kadınları bu konuda daha başarılı buluyorum. Çünkü mahalledeki kadınlar hemcinslerine sıkıntılarını daha rahat ifade edebiliyor. Mahalle sakinleri bu konuda daha da rahat oluyor, özel meselelerini dahi bizimle rahatça paylaşabiliyorlar. Kadın muhtar olarak daha farklı bir bakış açısına sahibiz. Olayları daha çok sahipleniyoruz” dedi.
Mollaarap Mahallesi muhtarı Elif Serbez ise “Son yapılan 30 Mart seçimlerinde Mollarap muhtarı seçildim. Bu mahallenin ilk kadın muhtarıyım. Mahallemizde yeni çalışmalar yapmaya özen gösteriyoruz. Mahallemize yenilik getirmek için uğraşıyoruz. Seçildiğim gün görevimin zorluğunu ve vatandaşların benden beklentilerini anladım. Mahallelime elimden gelen hizmeti vereceğim. Tabii biz bu konuda en büyük desteği belediyelerden alacağız. Umarız belediyeler bizden elini çekmez. Mahalleli ilk zamanlar kadın muhtar konusunda tedirgindi, ama son zamanlarda benimle iç içeler ve destek veriyorlar. Artık bu mahallenin muhtarı olmamdan kimse rahatsız değil. Ramazan boyunca evleri kapı kapı gezip ihtiyaç sahibi vatandaşları tespit ettik ve gereken yardımı ulaştırdık. Bayram münasebetiyle çocuklarımıza bayramlık elbiseler giydirdik" şeklinde konuştu.
Ertuğrulgazi Mahallesi muhtarı Ayten Ülkü ise, “Çok güzel bir duygu içerisindeyim; sağ olsun, seçmenlerim beni uygun gördü. Çok mutluyum. 5 adaydan tek kadın aday bendim. Muhtar olmadan önce ekmek bayii işletiyordum, esnaf olma sebebiyle geniş bir çevre edindim. Çocukluğumdan beri bu mahallede ikamet ediyorum. İnsanlar beni sevmişler, değer vermişler ve beni bu koltuğa layık görmüşler diye düşünüyorum. Mahalle sakinleri tarafından muhtar olmam için teklif geldi, ben de oldum. Mahallemiz kentsel dönüşüme girdi. Şu an bir çalışma yapamıyoruz, ancak hedeflerim var. Elektrik çalışmalarını sonlandırmak, park ve bahçeler yaptırmak istiyorum” diyerek hedeflerini anlattı.