Roma Olimpiyat Stadı’nda AS Roma ile deplasmanda 3-3 berabere kalan Fenerbahçe’de teknik direktör İsmail Kartal, maçın ardından düzenlediği basın toplantısında, "Hafta içinde yaptığımız çalışmalar doğrultusunda biz yapmak istediklerimizi sahada rakibe elimizden geldiği kadar yapmaya çalıştık. Skordan ziyade sahada neler yapabileceğimiz, bu tip maçlarda nasıl davranacağımız, nasıl bir düzenle oynayacağımız önemliydi" dedi.
Dünya Kupası nedeniyle takıma geç katılan oyuncuları arkadaşlarıyla aynı seviyeye getirmek için çok çalıştıklarını anlatan Kartal, şöyle devam etti:
"Bu tip maçlarda onları oyunda fazla tutarak, bir bütün olarak aynı seviyeye çekmek amacımız. Sonuç olarak istediğimizi oyunu oynadığımızı düşünüyorum. Taktiksel anlamda oyun felsefemizi rakibimize hissettirerek, bir blok olarak bütün olarak yapmak istediklerimizi yaptığımızı düşünüyorum. Ufak tefek hatalarımız olsa da bunu en kısa zaman içinde gidereceğimizi düşünüyorum."
İsmail Kartal, geçen sezonu şampiyon tamamladıklarını anımsatarak, "İyi oyunculardan kurulu bir takımımız var. Oyunun 3’te 2’lik bölümünde oynatmak istediğim oyunculardan kurulu bir takımla mücadele ettim. Skor ve sonuç önemli değildi. Yapmak istediklerimizi zaman zaman yansıttık sahaya. İyi bir futbol, iyi bir maç oldu. Seyredenlere güzel seyir zevki olan bir maç izlettiğimiz için kendi takımım adına çok mutluyum" ifadelerini kullandı.
Galatasaray ile yapacakları Süper Kupa finali için bu maçın prova olup olmadığı sorusuna Kartal, "Biz sadece bu karşılaşmayla ilgili düşünmüyoruz. Genel anlamda bütün takımın bundan sonra oynayacağı maçları göz önünde bulundurarak kendi oyun felsefemizi düşünüyoruz. Bu maçı, Galatasaray maçının provası gibi düşünmüyoruz. Kendi takımımızla ilgili neler yapabiliriz onu düşünüyoruz. Maç, maç düşünüyoruz. Bu akşamki maç da bunlardan biriydi" dedi.
Kartal, rakipleri AS Roma’nın da genç bir takım olduğunu, kendi sahalarındaki maçta onların da zaman zaman iyi oynadığı bölümler bulunduğunu belirterek, tebrik etti.
Deneyimli çalıştırıcısı, Roma’ya kiralanan ve bu akşamki maçta kendilerine karşı forma da giyen eski oyuncusu Salih Uçan’a da yeni sezonda başarılar diledi.
Fenerbahçe’nin yeni transferi Brezilyalı Diego Ribas’ın durumuna ilişkin bir soruya da Kartal, “Oyuncularımızın sağlığı önemli. Takımla antrenmanlara başlasın. Zamanı gelince onu da tabii ki en iyi şekilde değerlendireceğiz. Şu anda oynayacak mı oynamayacak mı bir şey söyleyemeyiz" diye konuştu.