DENİZLİ (İHA) - Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Denizli İl Kadın Kolları Başkanı Gülay Özcan, Türk kadınının zor ve çilelerle dolu bir süreçten geçtiğini söyledi.
Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını elde edişinin 80’inci yıldönümü nedeniyle açıklama yapan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Denizli İl Kadın Kolları Başkanı Gülay Özcan, "Kadının siyasette temsili elbette çok önemli bir adım ve demokratik kültürün yaygınlaşmasında tarihi bir dönüm noktasıdır. Cinsiyet ayrımının farklılaştırıcı ve dışlayıcı etkisini bir yana bırakarak diyebiliriz ki, kadınlarla erkekler yaşadıkları toplumun teşkilatlanmasını ve işleyişini, genel çıkarı gözetecek bir biçimde belirleme sorumluluğuna ve yetkisine sahiptirler. İnsan varlığının eşit değerinden ve onurundan beslenen bu durumun, kadınların toplumsal sistemdeki yer ve konumlarını teminat altına alması ayrıca dikkate değerdir. Seçme ve seçilme meselesi her şeyden önce demokrasinin nasıl algılandığı ve pratik hayata nasıl yansıdığı sorularına verilecek cevaplarla yakından ilgilidir. Üzülerek söylemeliyim ki, bugün toplumsal yapı tam bir cinnet halini yaşamaktadır" dedi.
Türk kadınının zor bir süreçten geçtiğini kaydeden Özcan, "Şiddete göz yummak, görmezden gelmek, önlenmesi için gerekli tedbirleri almamak işlenen suçlara ortak olmak anlamına gelecektir. Şüphesiz kadınlarımız hak ihlallerine maruz kaldığı sürece medeni bir toplumdan kimse bahsetmemelidir. Seçme ve seçilme hakkına ulaşılmasının 80’nci yıldönümü münasebetiyle, tüm kadınlarımızı kutluyor, şükranlarımı sunuyorum" diye konuştu.