Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek, Sakarya’dan milletvekili aday adaylığı için görevinden istifa etti.
Çiğdem Erdoğan Atabek, uzun yıllar Sakarya Teşkilatı’nın Adapazarı İlçe ve Sakarya İl Kadın Kolları Başkanlığı görevlerini başarıyla tamamladıktan sonra AK Parti’nin en üst karar mercii organı MKYK üyeliğine seçilmişti. Atabek, daha sonra ise bakan yardımcılığına atanarak Sakarya’da ve ülke gündeminde yaptığı çalışmalarla gündeme gelmişti. Çiğdem Erdoğan Atabek, bakan yardımcılığı görevinden istifa ederek AK Parti’den Sakarya milletvekili aday adaylığına başvuracak.
Çiğdem Erdoğan Atabek, yaptığı yazılı açıklamada Sakarya’nın hizmetkarı olarak çıktığı yolda her kademesinde onurla çalıştığı AK Parti’den milletvekili aday adayı olacağını belirterek, “Bu aziz milletin bir evladı olarak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde güçlenen kutlu yürüyüşümüzü Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nun öncülüğüyle sürdürürken, Sakarya’mızın da yeni Türkiye yolunda güçlü bir şekilde yerini alması için dün olduğu gibi bundan sonra da çalışmaya devam edeceğiz” dedi.
Atabek açıklamasına şöyle devam etti:
“Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Sayın Ayşenur İslam’ın teveccühünü alıp büyük bir onurla sürdürdüğüm Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcılığı görevimden 10 Şubat 2015 tarihi itibarıyla Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekili aday adayı olmak için ayrılıyorum. AK Parti Adapazarı Kurucu İlçe Kadın Kolları Başkanlığı, AK Parti Sakarya İl Kadın Kolları Başkanlığı, AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu üyeliği ve son olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcılığı görevinde bulundum. Görevim süresince ağır bir sorumluluk almış olmanın hissiyatı içindeydim. Bu ağırlığı Sakaryalıların bize verdiği güçle omuzladık. 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' özdeyişinden hareketle toplumu ayakta tutan en temel yapı taşı ailenin sağlam dinamikler üzerine inşa edilmesi gerekliliğine inandık. Bu kapsamda yol arkadaşlarımızla ve Sayın Bakanımız Ayşenur İslam hanımefendinin desteği ile sosyal politikalar ile ilgili birçok proje ve çalışma yürüttük. Başörtülü olduğumuz için bir dönem kapıları bize kapanan devlet yapısından Adalet ve Kalkınma Partisi’nin sadece ülkemizi başörtüsü konusunda değil her kesimden insanın hak ve hürriyetlerini teslim etme noktasına getirmesini birlikte yaşadık. AK Parti iktidarlarının temel hak ve hürriyetlerde büyük bir genişleme, rahatlama ve demokratik ortam oluşturduğunu Türkiye’nin ilk başörtülü bakan yardımcısı olarak bizzat tecrübe ettim. 'Yeni Türkiye için yeni şeyler söylemek lazım' diyerek, bundan önceki dönemlerde olduğu gibi bundan sonraki dönemlerde de hangi görev tevdi edilirse edilsin, her kademesinde hiç yılmadan, büyük bir özveri ve gururla hizmet ettiğim Adalet ve Kalkınma Partisi’nin bir neferi olarak Sakarya ilimizden Milletvekili Aday Adayı olmak için bu gün itibariyle görevimden ayrıldığımı tekrar belirtir. İstişare ederek almış olduğum bu kararın hayırlara vesile olmasını Cenabı Allah’tan dileyerek en derin saygılarımı sunarım.''