Mart-Nisan aylarında bu yıl ilki gerçekleştirilen İstanbul Shopping Fest`te 40 günlük süre heyecanı azalttığı için yarıya indiriliyor. Ayrıca etkinliğin bahar yerine haziranda yapılması ve yeni düzenlemeler getirilmesine karar verildi.
Uzun yıllar tartışıldıktan sonra ilki bu yıl 18 Mart-26 Nisan tarihleri arasında 40 gün-40 geceyi kapsayacak şekilde pek çok sivil toplum kuruluşu ve kamu kurumunun katkısıyla düzenlenen İstanbul Shopping Fest (İSF-İstanbul Alışveriş Festivali), 2012`de haziran ayında 3 haftayı kapsayacak şekilde organize ediliyor.
Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Yılmaz Yılmaz, gelecek yıl ikincisi düzenlenecek İstanbul Shopping Fest`in hem tarihinin hem de süresinin değişeceğini söyledi. Hem dernekler hem de perakendecilerle yaptıkları toplantılara değinen Yılmaz, "Süre ve tarih temel konularımız oldu. Organizasyonu önümüzdeki yıl haziran ayında düzenleyeceğiz. Mevsimlerin kayması bu yıl bazı etkinliklerin önünü kapadı. Süreside yarı yarıya kısalacak. 40 gün olunca insanlar rahatlıyor, heyecanını yitiriyor" diye konuştu.
Alışverişe İstanbul`a gelsinler
En büyük rakiplerinin Dubai`deki alışveriş festivali olduğunu dile getiren Yılmaz, "Bizim Shopping Fest`imiz onlarınkinden daha önce gerçekleştirilecek. Ortadoğu`dan birçok insan Münih`e, Dubai`ye alışveriş yapmaya gidiyor. Tüm bunları düşünerek hareket ediyoruz. Oralara gitmeyip, İstanbul`a gelsinler" dedi.
Tüketici daha çok indirim istiyor
Bu yıl birincisi düzenlenen İstanbul Shopping Fest`in ardından alışveriş merkezleri (AVM), perakendeciler ve tüketiciler üzerine bir anket yaptıklarını belirten Yılmaz, şunları söyledi: "İnsanların yüzde 70`i organizasyondan memnun ancak indirimler konusunda eksik kalındığı görüşü var. Yüzde 50`lik bir kesim daha çok indirim yapılmasını istiyor. Organizasyonun haziran ayına çekilmesinin bir sebebi de bu oldu. Haziran ayında okulların kapanıyor. Alışverişin arttığı dönemlerden birisi de tatile çıkmadan önceki dönem oluyor."
Gerçek sayı görülür
Haziran ayında İstanbul`un tatile gidenler sebebiyle boşaldığını söyleyen Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nane ise "Bu sayede Shopping Fest`in gerçek katılımcı sayısını da görmüş olacağız" dedi.
Kimse `İkincisi olacak mı` diye sormuyor
İstanbul Shopping Fest ile bir hayali gerçekleştirdiklerini belirten BMD Başkanı Yılmaz Yılmaz, "İşin ilginç tarafı kimse Shopping Fest bir daha olacak mı diye sormuyor. Aslında bundan önceki yıl olmayan bir organizasyondu. İstanbul Shopping Fest, bir anda marka oldu" diye konuştu.
Ev ve otomobil kazandırdı
İstanbul Shopping Fest süresinde markaların vitrinleri tüketiciler tarafından oylanırken, yarışmanın galibi Kiğılı vitrini olmuştu. Yaklaşık 25 bin kişinin SMS ile oylamaya katıldığı yarışma sonucunda bir kişi Sinpaş GYO`nun Bosphorus projesinden ev sahibi olurken, 25 kişide otomobil kazandı. Sinpaş GYO İcra Kurulu Başkanı Faruk Çelik, "TİM başkanımıza söylemek gerek. Konut ihracatına ilişkin mütekabliyet sorununu da gündemlerine alsalar çok güzel olur" dedi. Abdullah Kiğılı ise, "Ev kazanan arkadaş Kiğılı standında oy vermiş. Bizim müşterimizmiş. Doğru tercih yapmış" dedi.
Stadyum dolacak Fenerium patlama yapacak
Fenerbahçe ile ilgili haberlerin iyiye gitmesinin ardından, borsada kaybettiklerini geri toplamaya başladıklarını hatırlatan Fenerbahçe Asbaşkanı Abdullah Kiğılı, "5 Ağustos`ta Süper Lig başlıyor. Stadımız her maç ağzına kadar dolacak. Fenercell ve Fenerium`larda patlama yaşanacak. Taraftarın büyüklüğünü herkes anlayacak" dedi. Kiğılı, mayısta görev süresinin tamamlanacağını, yaşından dolayı devam etmeyi düşünmediğini de sözlerine ekledi.