Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, çözüm sürecinde yeni bir aşamanın başladığını belirterek, bu noktaya gelinmesini uzun zamandan beri beklediklerini kaydetti.
Ankara’dan uçakla Muş’a gelen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Muş Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çözüm sürecinde gelinen noktaya değinen Yılmaz, “Çözüm sürecinde yeni bir aşamaya gelindi. Ancak, bu henüz tamamlanmış değil. İnşallah önümüzdeki süreçte uygulamayı görürüz bunu temenni ediyoruz. Ancak bu süreçler kolay değil çok farklı kesimlerin bir şekilde müdahil olmaya çalıştığı belli kesimlerinde provoke etmeye çalıştığı sabote etmeye, engellemeye çalıştığı bir süreç. Buna karşı bütün kesimlerin bu sürece sahiplenmesi lazım. Hangi partiden olursak olalım hangi siyasi görüşten olursak olalım insana değer veren insan hayatına değer veren her kesim bu noktada birleşmesi lazım. Bu bölgeyi ve ülkemizi ve geleceğimizi düşünen herkesin bu süreci sahiplenmesi lazım” dedi.
Bu tür süreçlerde kısa vadeli bazı gelgitler olabileceğine dikkat çeken Bakan Yılmaz, şöyle konuştu: “Hoşumuza gitmeyen hadiseler gerçekleşebilir ama bizim büyük resme bakmamız lazım. Küçük işlerle uğraşmamız lazım. Bu genel büyük resmi hiç bir zaman gözden kaçırmamamız lazım. O büyük resim şudur. Türkiye, 21. yüzyılda çok farklı noktaya gidiyor. Bir taraftan kardeşliğini güçlendiriyor, pekiştiriyor bir taraftan demokrasisini derinleştiriyor ve daha ileriye taşıyor. Vatandaşlık hukukunu geliştiriyor. Dolayısıyla Türkiye bu yürüyüşüne devam edecek.”
Farklı bir ortam inşa etmeye çalıştıklarını kaydeden Bakan Yılmaz, şunları söyledi: “Hangi etnik kökenden olursa olsun, hangi mezhepten olursa olsun, hangi dinden olursa olsun herkesin onurlu, rahat ve özgür bir şekilde yaşadığı bir ortamı birlikte inşa ediyoruz. Bu ortamda artık silahlara yer yok. Bunun bu ülkeye ve özellikle yaşadığımız bu bölgeye ne kadar büyük zarar verdiğini hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla, ben bir kez daha şunun altını çizmek istiyorum. Bu süreç bir samimiyet sürecidir. Büyük resmi görme sürecidir. Halkın gerçek taleplerini görme halka göre siyaset yapma sürecidir. Dolaysıyla hepimizin bu süreci sahiplenmesi lazım. Sadece şunu söylüyorum kim bu süreçte yan çizerse, kim yanlış, hata yaparsa ve samimiyetsiz davranırsa halk buna demokratik olarak en güzel cevabı verecektir.”
Bakan Yılmaz’ı, Muş Valisi Vedat Büyükersoy, Belediye Başkanı Feyat Asya, kurum müdürleri ve partililer karşıladı. Muş Havalimanından beraberindekilerle ayrılan Bakan Yılmaz, Cuma namazını Muş’un Yaygın beldesinde kıldıktan sonra Bingöl’ün Solhan ilçesine gitti.