Sağlıkta Kalite Derneği (SAĞKAL) tarafından oluşturulan Umut Atölyeleri; maddi sıkıntısı çeken, kalacak yeri olmayan ve İzmir dışında yaşayan kanser hastalarına ikinci bir yuva oluyor.
Umut Atölyeleri Projesi Koordinatörü Emine Uçar, amaçlarının kanser hastalarına yardım etmek ve kanser konusunda farkındalık oluşturmak için çaba sarfettiklerini söyledi.

Yeme, içme. barınma
Uçar, ''Bu proje ile; civar illerden kemoterapi ve radyoterapi için İzmir'e gelmek zorunda kalan ve maddi durumu olmadığı için sorun yaşayan hastalara, yeme içme ve kalacak yer olanağı sağlıyoruz. İzmir Balçova ve Kahramanlar'da bunun için iki merkez bulunuyor. Merkezlerde sağlık personeli olmadığı için ağır hastaları kabul edemiyoruz. Doktor onayı ile hasta kabulü yapabiliyoruz. Kahramanlar'daki merkezimizde altı kişilik, Balçova'daki merkezde ise 16 kişilik kapasitemiz var. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin de desteğini alıyoruz. Umut varsa sağlık vardır. Bu farkındalığı oluşturmaya çalışıyoruz. Projenin devamlılığını sağlayabilmek için desteğe ve gönüllülere ihtiyacımız var" dedi.

Psikolojik destek de veriliyor
Umut Atölyelerinde ücretsiz misafirhane ve konaklama, yeme-içme gibi temel ihtiyaçların karşılanması gibi desteklerin yanı sıra gönüllü profesyonellerden bilgilendirme eğitimleri ve psikolojik destek de veriliyor. Proje kapsamında, hobi çalışmaları yapılıyor, iş ve meslek geliştirme eğitimleri veriliyor.

Nasıl başvurulur?
Hastanın tedavi gördüğü kuruma ve Balçova Sağlıklı Yaşam Sosyal Rehabilitasyon Merkezi'ne başvurusunun ardından, sağlık kuruluşu ile SAĞKAL arasında gerekli çalışma yürütülerek medikal onkolog ve radyasyon onkologların tespiti ve yönlendirmeleri ile hastanın merkeze kabulü yapılıyor. Kuruluşlardan bağımsız barınma talebi gelmesi halinde tedavinin yapıldığı hastane yönetimi ve hekimlerin görüşleri doğrultusunda istek değerlendiriliyor.