ExxonMobil’in 1925 yılından bu yana dizelle çalışan ticari araç motorları ve güç aktarma sistemleri için ürettiği ticari araç yağı markası Mobil DelvacTM, ‘Mobil Delvac Dostları’ programı kapsamında kamyon sürücüleriyle buluşmaya devam ediyor.
2009 yılından bu yana düzenlenen Mobil Delvac Dostları programı, 2016 yılı boyunca Türkiye genelinde kamyon sürücülerinin uğrak yeri olan çeşitli kamyon garajlarında ve kooperatiflerinde gerçekleşecek. Bu yıl kamyonculara verilen yakıt tasarrufu, taşıt güvenliği ve motor koruması eğitimlerine ek olarak, sürücülerin uzun yolda zinde kalmalarını sağlamak için hazırlanan ‘Mobil Delvac Dostları - Uzun Yolda Zinde Kalma Rehberi’ de programa eklendi.
‘Mobil Delvac Dostları - Uzun Yolda Zinde Kalma Rehberi’nde TechnoGym Wellness Institute Medikal Egzersiz Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Türker Bıyıklı ve Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı, uzun yolda seyahat eden sürücülere, yolculuklar arasındaki molalarda uygulayabilecekleri basit egzersiz hareketleri öneriyor ve gün boyu enerjilerini korumalarını sağlayacak beslenme programları hakkında bilgiler veriyor.
Yolculuklarda zinde kalmanın yolu doğru beslenme ve hareket etmeden geçiyor!
Uzun yolculuklarda en az 4 saatte bir mola verip hareket etmenin önemli olduğunu belirten Türker Bıyıklı “Vücudumuzun çalışma prensibi hareket etmeye dayalıdır. Kamyon sürücüleri bir günde neredeyse 10 saatten fazla direksiyon başında sabit durarak araç kullanıyor ve dolayısıyla araç kullanırken hareketsiz kalıyorlar. Bu da birçok rahatsızlığa yol açabiliyor. Belirli aralıklarla verilen molalarda yapılabilecek egzersiz hareketleriyle vücuttaki kan dolaşımını hızlandırmak, solunum ve iskelet sistemini koruyarak daha zinde hissetmek mümkün. Bunun için vücudun yedi temel hareketinden yola çıkarak uzun süre hareketsiz kalan herkesin uygulayabileceği bir egzersiz program hazırladık.” dedi.
Uzun yolculuklara çıkmadan önce ve yolculuk sırasındaki beslenmenin de en az hareket etmek kadar önemli olduğunu belirten Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı ise “Yolculuk sırasında tüketilen yiyecek ve içecekler sürücülerin konsantrasyonunu artırmaya ve enerjilerini yüksek tutmaya yönelik olmalı. Uzun yol sürücüleri için özel olarak tavsiye ettiğimiz besinler şoförlerin zinde kalmalarına ve yola odaklanmalarına yardımcı olacak” şeklinde konuştu.
Sekizinci yılındaki Mobil Delvac Dostları programını bu yıl kamyon şoförlerinin uzun yolda zinde kalmalarını göz önünde bulundurarak devam ettirdiklerini belirten ExxonMobil Türkiye Pazarlama Müdürü Gamze Bozkurt “Her yıl düzenlediğimiz Mobil Delvac Dostları programımız sayesinde, Türkiye’nin pek çok yerinden binlerce kamyon şoförü dostumuzla bir araya geliyoruz. Onları, iş stresinden biraz olsun uzaklaştıracak etkinlikler organize ederek moral desteği sağlamaya çalışıyoruz. Bu yıl sürücülerin yolda zinde kalmalarını sağlayacak ve kolaylıkla uygulanabilecek önerilere yoğunlaştık. Hazırladığımız rehberle sürücülerin seyirlerini güvenle sürdürmelerini hedefliyoruz” dedi.
TechnoGym Wellness Institute hakkında: İtalya’da kurulup 30 yıldır faaliyet gösteren TechnoGym, 2002 yılında TechnoGym Sağlık Enstitüsü’nü kurmuştur. 100’den fazla ülkede ve 65 bin’den fazla noktası bulunan TechnoGym, Sağlık Enstitüsü ile sertifikalı ve uzman spor eğitmenleri ve danışmanlarıyla sağlıklı yaşam ve spor konusunda eğitim vermektedir.
Yrd. Doç. Dr. Türker Bıyıklı hakkında
Dumlupınar Üniversitesi Beden Öğretmenliği ve Antrenörlük mezunu olduktan sonra akademik hayatını Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Hareket ve Antrenman Bilimleri ve Egzersiz Fizyolojisi, Sporcu Sağlığı ve Rehabilitasyon üzerine tamamlamıştır. Milli sporculuk geçmişi de bulunan, Dr. Türker Bıyıklı, Medikal Fitness Uzmanı ünvanlarına sahip Hareket ve Antrenman Bilimleri Uzmanı’dır. Türkiye’nin önde gelen fitness ve sağlık kulüplerinde direktör olarak görev alan Bıyıklı, yurt dışında Arsenal, Edinburgh, Leeds United gibi takımlarda çalışıp tecrübe edinmiştir. Türkiye’de onlarca profesyonel milli sporcu çalıştırarak çeşitli takımlarda Kuvvet Kondisyon Koçu olarak görev almıştır ve uzmanlıklarıyla ilgili yurt içinde ve yurt dışında 1000’i aşkın kişiye eğitimler vermiştir. Akademik hayatına İstanbul Gelişim Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Antrenman Bilimleri Bölüm Başkanı olarak devam etmektedir.
Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı hakkında:
Haliç Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu olan Nilay Keçeci Arpacı aynı üniversitede Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nden Uzmanlık programını tamamlamıştır. Ayrıca İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nde Anne ve Çocuk Sağlığı başta olmak üzere Gebelik ve Emziklik dönem çalışmaları ile İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde İç Hastalıklarda Beslenme eğitimlerini tamamlamıştır. Ayrıca Kocaeli Üniversitesi’nden Bitki Bilimi üzerine eğitim almıştır. Şu anda Acıbadem Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde obezite, çocuk ve sporcu beslenmesi üzerine doktora programıma devam etmektedir. Kronik hastalıklar, çocuk hastalıkları, obezite ve gebelik dönemi beslenmesi üzerine 10’un üzerinde sertifikanın yanı sıra sporcu beslenmesi üzerine de Expert Rating Sports Nutrition ve Healthy Eating for Weight loss ve ISSN sports nutrition sertifikalarına sahiptir.