Sağlıklı beslenmenin giderek daha büyük önem kazandığına dikkat çeken Papağan Kuruyemiş Yönetim Kurulu Başkanı Kani Emekçi, “Son dönemde tüketicilerimizden aldığımız geri bildirimlerde besin değerlerine çok önem verildiğini gözlemliyoruz. Görünen o ki, tüketici artık gramajdan önce ambalaj üzerindeki besin değerlerine bakıyor” açıklamasını yaptı.
Sağlıklı beslenme gün geçtikçe gündemimizde daha fazla yer alıyor. Sağlıklı atıştırmalık deyince de kuruyemiş çeşitleri ilk akla gelen gıda maddeleri arasında yer alıyor.
Türkiye’nin önde gelen kuruyemiş kuruluşlarından Papağan Kuruyemiş’in Yönetim Kurulu Başkanı Kani Emekçi, “Esasen kuruyemiş, biz Türklerin yaşam kültüründe geleneksel olarak var. Bayramlarda, ziyaretlerde, özel günlerde misafirlere mutlaka ikram edilir. Ancak son 10 yıldır kuruyemiş, deyim yerindeyse yeniden keşfedildi ve sağlıklı atıştırmalık noktasında doğru bir algıya oturdu” dedi.
Besin değerlerine bakıp alıyorlar
Kani Emekçi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Diyetisyenlerin ve sağlık uzmanlarının da tavsiyeleriyle kuruyemiş, bağışıklık sistemini destekleyen ve vücudu zinde tutacak besinler olarak öne çıkmaya başladı. Dolayısıyla tüketicilerimizin bu konuda artık daha bilinçli davrandığını söyleyebiliriz. Markalı ve ambalajlı ürün sunan bir firma olarak tüketicilerimizle iletişim halindeyiz. Bu açıdan son dönemde yaptığımız en dikkat çekici gözlemlerimizden biri de, paketlerimizin üzerinde yer alan besin değerlerine ilişkin oldu. Sağlıklı beslenmeye özen gösteren müşterilerimizden pek çoğunun artık gramajdan önce besin değerlerine baktığını ve bu değerlere göre ürün tercih ettiğini gözlemledik.”
Henüz yasal sorunluluk değil ama biz başladık
Papağan Kuruyemiş olarak son iki yıldır tüm kuruyemiş çeşitlerine ve özellikle de “Altın Meyveler” serisinde yer alan tüm ürünlerin ambalajlarına besin değerlerini eklediklerini dile getiren Kani Emekçi, “Paketlerimizin üzerinde ürünlerin Enerji, Protein, Yağ, Lif ve Karbonhidrat oranları yer alıyor. Aslında bu bilgileri paylaşmak henüz yasal bir zorunluluk değil ancak biz tüketicilerimizden gelen talepler doğrultusunda ve doğru bilgilendirme adına bu çalışmayı yapıyoruz. Önümüzdeki dönemde de tüm gıda ürünlerinde de bu tür bilgilerin olacağını tahmin ediyoruz. Olmalı da zaten” diye konuştu.
Sağlıklı atıştırmalık arayışındaki tüketici doğru yönlendirilmeli
Diyetine veya beslenme düzenine uygun ürünü bulabilmesi için tüketicileri doğru yönlendirmeye ve yardımcı olmaya çalıştıklarını aktaran Kani Emekçi, “Müşterilerimiz ihtiyaç duydukları ya da uzak durmak istedikleri içeriğe göre ürünleri belirleyebilirler. Ancak bu noktada da uyarıda bulunmak isterim: Açık sunulan kuruyemişte bu bilgiye ulaşamayacağınız gibi, kalite ve ürün menşei de soru işareti olarak kalacaktır. Markalı ve ambalajlı üründe ne aldığınızı bilirsiniz. Ayrıca şunu da unutmayalım: Dalından koparılan ürün, doğru muhafaza edilmez ise kısa sürede aflatoksin üretmeye başlar. Sadece bu nedenle bile kuruyemiş mahsullerinin, havası alınmış iyi korunaklı ambalajlarda korunması, ‘sağlıklı atıştırmalık’ açısından büyük önem taşıyor” tespitini yaptı.