Özel Eskişehir TSG Anadolu Hastanesi’nde yapılan iki kritik ameliyat sonrasında iki hasta sağlığına kavuştu.
Eskişehir’de, belinden ameliyat olan 61 yaşındaki Ahmet Unan, kısa süre tekrar rahatsızlandı. Belinde enfeksiyon oluşan hastanın yeninden ameliyata alınması gerekirken, bir sağlık merkezinin anestezi alamayacağını, aksi halde ölebileceğini söylemesi üzerine hasta, başvurduğu Özel Eskişehir TSG Anadolu Hastanesine gelerek Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanları Op. Dr. Celal Özbek Çakır ve Murat Baloğlu tarafından muayene edildi. Doktorlar, ardından hastayı ameliyata alarak yeniden sağlığına kavuşturdu.
Yapılan ameliyat hakkında konuşan Op. Dr. Celal Özbek Çakır, ameliyatın gerçekleşmemesi durumunda hastanın ölümle karşı karşıya olduğuna dikkat çekti. Çakır, “Ahmet bey dış merkezde bir ameliyat olmuş. Ameliyat sonrasında ise beklenmedik olumsuz etkilerle karşılaşılmış. Yeniden ameliyat yapılması gerekirken, nedense bekletilmiş. Bu süre içinde ellerinde ve kollarında kuvvet kaybı gelişmiş. Bize geldiğinde enfeksiyonu vardı, yürüyemiyordu. Diğer merkezde anestezi alamayacağını, öleceğini söylemişler. Biz tüm tehlikeyi göze alarak ameliyata aldık. Önce belindeki enfeksiyonu temizledik. Daha sonra darmadağın olan bel yapısını sabitledik. Aynı seansta hasta uyanmadan, boyundaki kireçlenmiş ciddi durumda olan fıtığı temizledik. Ameliyattan bir gün sonra ise ayağa kaldırdık. Şimdi ise hızlı bir şekilde iyileşiyor” dedi.
İkinci hasta 44 yaşındaki Nurettin Bozkurt ise, sırtında fıtıktan dolayı gittiği farklı bir sağlık kuruluşunda ameliyatının tehlikeli olduğu ileri sürülerek, operasyonun farklı bir şehirde olması gerektiği belirtilmiş. Hasta Op. Dr. Çakır ve Baloğlu tarafından muayene edildikten sonra ameliyata alınan hasta, kısa sürede yeniden sağlığına kavuştu. Konuyla ilgili konuşlan Op. Dr. Murat Baloğlu, hastaya farklı bir merkezde sırt fıtığı teşhisi konulduğunu belirterek, “Eskişehir’de ameliyatın yapılamayacağını söylemişler. Sırt ameliyatları bele göre daha zor ameliyatlar. Hastayı sırtından açıp, kaburgayı çıkarttık. Bu şekilde fıtığı çıkarttık. Şuan sağlığına kavuştu. Eskişehir’de bu tür ameliyatları yapmak yerine şehir dışına gönderiyorlar. Ancak biz hastalarımızın şehir dışına çıkmamalarını istiyoruz. Omurga kaymaları, fıtıkları, komplike omurga cerrahinin yapıldığı yer burası” diye belirtti.