Uluslararası Standardizasyon Kuruluşu (ISO) tarafından her beş yılda bir yenilenen ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi, Türkiye'de Türk Standartları Enstitüsü tarafından Ocak 2016'da yayınlandı. İstanbul Yeni Havalimanı'nda Ağustos 2016'da İGA Çevre ve Sürdürülebilirlik Direktörlüğü'nün önderliğinde başlayan çalışmaları, saha uygulamaları izleyerek süreç başlatıldı. 22 bin 500 kişilik İGA Ailesinin tamamını hedefleyen çalışma programı sonucunda denetim aşamasına gelindi. Uluslararası bağımsız denetim, çevre, sağlık ve risk önleme şirketi Bureau Veritas ekibinin İstanbul Yeni Havalimanı'nda yürüttüğü titiz incelemeler başarıyla tamamlandıktan sonra, İGA belgeyi almaya hak kazandı.
İGA Havalimanları İnşaatı CEO'su Yusuf Akçayoğlu, şöyle konuştu; “İGA olarak dünyanın sıfırdan yapılan en büyük havalimanı projesinin sorumluluğunu üstlendik. İstanbul Yeni Havalimanı, Türkiye'nin pek çok alanda öncü olmasına da aldığı ödül ve belgelerle vesile oluyor. Biz de sektörümüzde 'ilk'leri hayata geçirmek için büyük bir motivasyonla çalışıyoruz. Çok kısa bir süre önce güncellenmiş olmasına rağmen, yoğun bir program ve tüm İGA Ailesinin özverili çalışmaları sonucunda yenilenen ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi'ni almaya hak kazandık. Biz ilk günden itibaren bu konuya verdiğimiz en üst seviyedeki destek ve duyarlılığımızla çevre ve sürdürülebilirlik temellerini sağlam bir şekilde yapılandırdık. Bugün de İstanbul Yeni Havalimanına Yeni Standart kazandırmış olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Belgeyi Havacılık ve karşılaştırmalı sektörlerde Türkiye'de almış olan ilk firma olmayı başararak Çevre Yönetim Sistemimizi taçlandırdık. 2016'nın son günlerinde elde ettiğimiz bu başarıyla, 2017'ye çok daha heyecanlı bir başlangıç yapacağız. Önümüzdeki yıllarda da 'ilk'lere imza atmaya ve ülkemizi gururlandırmaya devam edeceğiz”.
ISO 14001 Çevre Sistemi Hakkında
ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi, bir şirketin çevresel performansının tanımlanması, çevresel etkilerin minimize edilmesi, önlenmesi, kontrol edilmesi ve bu doğrultuda çevre performansının sürekli iyileştirilmesi sürecini tanımlayan uluslararası bir standarttır. Bu sistem hizmetin ilk aşamasından son aşamasına kadar, “beşikten mezara” deyimiyle her adımda çevresel etkilerin dikkate alınmasını sağlamaktadır.
Bureau Veritas Hakkında
1828 yılında Belçika'da kurulan şirket, tüm dünyada bağımsız olarak gözetim, uygunluk kontrolü, denetim, kalite, çevre, sağlık ve risk önleme hizmetleri vermektedir.