Binlerce yıllık tarihi güzelliklerle beraber yetişen Anadolu bitkileri, doğanın en saf suyunu kaynağından çıktıktan sonra ilk içen özel bitkilerdir. Bitkilerin büyük bölümü yüksek rakımlarda yetişir. Çünkü en temiz havayı ve bol oksijeni bu yüksek rakımlı yerlerde bulurlar. Anadolu’nun bu zengin özellikleri bitkiye eşsiz büyüme, kendini yenileme ve hayatta kalma yetisi verir.
Tüm dünyanın ortak değeri olan Anadolu bitkileri; çeşitli masallar, öyküler, efsaneler, şarkılar yoluyla binlerce yıldır bu coğrafyada doğayla iç içe yaşayan kültürlerle bütünleşmiştir.
Iva Natura, organik tarımın devamlılığını sağlamak için “Organik Üretim Yapan Köyler” kurar ve sürdürülebilir yaşam felsefesini gelecek nesillere aktarmayı hedeflemiştir.
Birincisi düzenlenecek olan ‘’İva Natura Kozmetik Kısa Film Yarışması’’, kozmetikte kullanılan Anadolu bitkilerinin tanıtımını, bu bitkilerle ilgili sanatsal çalışmaların ortaya çıkarılmasını ve bu yolla farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır.
Yarışma organizasyon ekibinde ve jüri komitesinde alanında tecrübeli kişiler, yazarlar, akademisyenler ve ünlü simalar yer almakta olup ödül alan filmlere ödülleri, 2017 Kasım ayının ilk haftasında İstanbul’da düzenlenecek olan bir Gala gecesinde dağıtılacaktır.
Yarışmaya Anadolu bitkileri ile ilgili hikayesi olan ve de bunu anlatmak isteyen herkes katılabilecektir. Detaylara www.ivanaturakozmetikfilm.com adresinden ulaşılabilir.