Teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ederek bankacılık ürün ve hizmetlerine uyarlayan Türk Ekonomi Bankası’nın (TEB), 2015 yılında hayata geçirdiği CEPTETEB Dijital Bankacılık Platformu 2. Yılında 400 bin müşteriye ulaştı. 3,5 milyar TL mevduata ulaşarak 32 bin kişiyi temassız ödeme ile tanıştıran CEPTETEB mobil uygulaması, 3,5 milyon kez indirildi.
32 bin kişiyi temassız ödeme ile tanıştıran CEPTETEB’i cep telefonunu cüzdanı olarak da kullanmak isteyen CEPTETEB’liler, QR kodla 270 bin kez para çekti. Bu süreçte CEPTETEB’lilerin 750 bin sorusunu ve ihtiyacını dinleyen destek merkezi 554 bin kez web chat ve görüntülü konuşma gerçekleştirdi.
CEPTETEB’in başarı hikayesi ve ortaya koyduğu iş sonuçları ile Gartner’da, dijital pazarlama sonuçlarıyla Facebook ve Google tarafından global başarı hikayesi olarak yayınlandı. Accenture ise CEPTETEB’i Türkiye’nin Dijitalleşme Endeksi Raporu’unda ‘Türkiye’nin en dijital şirketleri’ arasında gösterdi.
CEPTETEB 2. yılını ayrıca EFMA ve SAP tarafından düzenlenen SME AppsBank Awards’tan aldığı iki ödülle taçlandırdı.
CEPTETEB ile dijital deneyimi ileri taşıyoruz
TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, dijital kanalları geleceğin en önemli bankacılık platformları arasında gördüklerini belirterek, “Dijital kanallarımızı her geçen gün gelişen teknolojilere uyumlu hale getiriyor, yeni kitlelerle buluşturmak için önemli yatırımlar yapıyoruz. Dijital bankacılık platformumuz CEPTETEB’i de Türk bankacılık sektöründe dijital bankacılık deneyimini ileri taşıma hedefiyle iki yıl önce hayata geçirdik. İki yıl gibi kısa bir sürede elde ettiğimiz bu başarılar gerçekten çok gurur verici. TEB olarak, 90 yıldır bankacılığın geleceğini şekillendiren ‘iyi banka’ vizyonumuzla hayata geçirdiğimiz öncü hizmetlerimiz gibi önümüzdeki dönemde de dijital alandaki çalışmalarımızla müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya ve hayatlarını kolaylaştırmaya devam edeceğiz” dedi.