Ticari amaçla İnsansız Hava Aracı (Drone)Kullanan kişi ve kuruluşların üçüncü şahılara karşı mali mesuliyet sigortası yaptırması gerektiğini ve şirketimizin de bu teminatı verdiğini biliyor musunuz?
Kısaca Dronelar ve faaliyet alanlarından bahsetmek gerekirse;
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından 22 Şubat 2016 tarihinde yayımlanan “İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı” çerçevesinde İnsansız Hava Araçları(İHA) için sorumluluk sigortası düzenlenmesi zorunlu hale getirilmiştir. Sivil Havacılık Kanunu çerçevesinde 25 kg üstü İHA ile ağırlığına bakılmaksızın ticari faaliyet gerçekleştiren İHA’lar sigorta kapsamına girmektedir. Kişisel kullanım ve hobi amaçlı kullanılan İHA’lar için ise sigorta yaptırılması zorunlu değildir.
Sivil Hava Araçları Üçüncü Şahıs Mali Sorumluluk Sigortası Hakkında Yönetmelik çerçevesinde İHA’lar için ağırlıklarına göre zorunlu üçüncü kişi sorumluluk sigortası limitleri belirlenmiştir.
Şirketimiz, zorunlu limitler çerçevesinde ticari amaçla kullanılan İHA’lar için üçüncü kişi sorumluluk sigortası düzenlemektedir. Poliçemiz İHA’ların 3.şahıslara zarar vermesi durumunda maddi ve manevi oluşabilecek tazminat taleplerini teminat altına almaktadır. İHA’nın gövdesine ilişkin poliçe zorunluluğu bulunmayıp teminat sağlanmamaktadır.
Gelecek dönemlerde ise faaliyet alanlarının genişleyeceği, haberleşme, sağlık, turizm ve lojistik gibi sektörlerde daha aktif göreceğimiz İHA’lar için olan ürünümüzü siz de müşterilerinize sunmayı unutmayın.
İyi çalışmalar dileriz.