MUSTAFA GÜN

Katar Turizm Otoritesi (QTA), dünyanın dört bir yanındaki turizm profesyonellerinin bir ‘elçi’ gibi ülkenin turistik cazibesini öncelikli pazarlarda başarıyla tanıtabilmesi amacıyla TAWASH (İnci Tüccarı) Seyahat Eğitimi Programı’nı Türkiye’de hizmete açtı.

QTA, ‘Tawash’ çevrimiçi eğitim programına turizm sektörü profesyonellerinin kayıt olmasını teşvik etmek amacıyla lansman kampanyası yürütüyor. Kampanya kapsamında http://www.turkey.tawashqatar.com web sitesine kaydolup destinasyon eğitimini tamamlayan turizm sektörü profesyonellerine sürpriz ödüller verilecek. Program; İngilizce, Arapça, Fransızca, Almanca ve İtalyanca dillerinden sonra şimdi de Türkçe eğitim seçeneği sunuyor.

QTA Pazarlama ve Tanıtım Kurulu Başkanı Rashed AlQurese; programın, QTA’nın öncelikli hedeflediği uluslararası ve bölgesel pazarlarda sektör oyuncularına yönelik sürdürdüğü, farkındalık artırıcı faaliyetlerini desteklemek amacıyla tasarlandığını söyledi. Eğitim programının, Katar’ı daha iyi tanıtabilmek için yürütülen çalışmaları destekleyecek akredite uzman ekibi yaratacağına dikkat çeken AlQurese, “Programın öncü mezunları, yüz yüze, internet üzerinden ve telefon aracılığıyla aktif şekilde Katar’a tatil paketleri satabilecek.” dedi.

Rashed AlQurese, seyahat sektörü profesyonellerinin sertifikalı birer Katar uzmanı olmaya çok ilgi gösterdiğini ifade ederek, dünya çapındaki acentelerin, sayıları her geçen gün artan şekilde Katar’ın turizm potansiyelini keşfettiğini ve Katar konusunda uzmanlaşmak istediğini dile getirdi. AlQurese, “Kursumuzu tamamlayanlar, kendilerine sunulan büyük teşviklere hak kazanacak ve daha da önemlisi, Katar’ın tanıtımı konusunda değerli birer destekçimiz olacak.” şeklinde konuştu.

‘İNCİ TÜCCARI’ İLE TANITILACAK

QTA’nın çevrimiçi eğitim programının adı, Arapça’da ‘inci tüccarı’ anlamına gelen ve ülkede petrol ile doğalgazın keşfedilmesinden önce nesillerin geçimini inci dalgıçlığından sağladığı geçmişine ithafen, Katar’ın zengin tarihini hatırlatan Tawash kelimesinden geliyor. Tawash, her biri Katar’ın turizm alanında sunduğu belli başlı özelliklere odaklanan ve katılımcıların kendi hızlarına uygun bir şekilde tamamlayabilecekleri testler içeren 5 ayrı modülden oluşuyor. Tamamıyla internet üzerinden uzaktan eğitim şeklinde sunulan eğitim programı, katılımcıların kişisel zamanlamalarına uyabilecek şekilde tam esneklik sağlıyor. Türkçe tasarlanan çevrimiçi eğitim programına http://www.turkey.tawashqatar.com web sitesinden ulaşılabilir.

Bu yılın ilk yarısında Katar, 15 binden fazla Türk ziyaretçiyi ağırladı. Tawash’ın Türkçe olarak hizmete sunulması QTA’nın İstanbul’daki temsilcilik ofisinin tanıtım faaliyetlerini destekleyerek daha çok Türk ziyaretçinin Katar’ı keşfetmesine olanak sağlayacak.