TAMAY ZENGİN

Avrupalı uçak üreticisi Airbus, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile yaptığı anlaşma doğrultusunda 2030 yılına kadar Türk tedarikçilerden 7 milyar doların üzerinde alım yapacak.

Airbu ile SSM, Türkiye’deki endüstriyel işbirliğini daha da genişletmek amacı ile Mutabakat Zaptı imzaladı. Anlaşma, Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir ile Airbus Yönetim Kurulu Üyesi Thierry Baril tarafından imzalandı. İki taraf da Türkiye’deki endüstriyel ortaklığı genişletmek ve işbirliğini artırmak üzere anlaştı. Anlaşma uyarınca Airbus, Türkiye’den alımını geliştirmeye devam edecek ve 2020 ile 2030 yılları arasında Türk tedarikçilerden 5 milyar dolarlık alım gerçekleştirecek.

İŞBİRLİĞİ ALANLARI GENİLETİLECEK

İstanbul’da düzenlenen toplantıda konuşan Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, Airbus ile geçmişte çok başarılı projelerde beraber çalıştıklarına dikkat çekerek, “Temennimiz Airbus ile önümüzdeki dönemde de işbirliği yaptığımız alanları geliştirmektir. Savunma Sanayii Müsteşarlığı olarak, ülkemiz havacılığının gelişmesi için her türlü desteği vermeye hazırız.” dedi.

Airbus Yönetim Kurulu Üyesi Thierry Baril ise Türkiye ile endüstriyel işbirliği ve bu işbirliğindeki devamlılığın, başarılı bir ortaklığın en güzel örneklerinden biri olduğunu ifade ederek, “Türk ortaklarımız ile bu işbirliğini yeni bir seviyeye taşıyacak olmaktan gurur duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

2 YILDA 2 MİLYAR DOLARLIK ALIM YAPACAK

Yaklaşık 20 yıldır Airbus tedarik zincirinin önemli bir parçası olan Türkiye’nin, prestijli A350 XWB dahil tüm Airbus uçak programlarından ortaklığı bulunuyor. Airbus, Türkiye ile uzun soluklu ve sürekli ortaklıklar kurmaya odaklanırken, Türk havacılık sanayi de özellikle geçen 10 yılda yetenekleri ve kapasitesinde büyük bir gelişme gösterdi. 2020 yılına kadar Türkiye’den 2 milyar doların üzerinde alım yapmayı planlayan Airbus, yine 2020-2030 yılları arasında Türkiye’den 5 milyar doların üzerinde alım yapmayı planlıyor.

UZAY ALANINDA DA SÖZ SAHİBİ

Havacılık, uzay ve ilgili servislerde küresel bir lider konumundaki Airbus, 2016 yılında, yaklaşık 134 bin kişiye istihdam sağlamış, 67 milyar Avro gelir elde etmişti. Şirket, 100 ile 600 ve üzeri koltuk kapasitesine sahip en geniş ürün yelpazesini sunuyor. Airbus, aynı zamanda tanker, savaş, ulaştırma ve görev uçakları sunan Avrupa’nın bir numaralı uzay girişimi, dünyanın ikinci en büyük uzay şirketi konumunda bulunuyor. Şirket ayrıca helikopter sektöründe de, dünya çapında en verimli sivil ve askeri helikopter çözümlerini sunuyor.