İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. Yavuz Dizdar, 7 Şubat 2018 tarihinde İSTEK Kaşgarlı Mahmut Okullarında bir seminer verdi. Seminerin konusu “Beslenme ve Hastalık İlişkisi”ydi.

İSTEK Kaşgarlı Mahmut Okulları, lise öğrencilerine yönelik olarak beslenme ve hastalık ilişkisi konulu bir seminer düzenledi. Seminerin konuşmacısı İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. Yavuz Dizdar oldu.

7 Şubat 2018 Çarşamba günü gerçekleşen seminerde Dr. Yavuz Dizdar öğrencilere, kanser, obezite, beslenme ve hastalıkla ilgili önemli bilgiler verdi.Çağımızın en önemli sorunları olan kanser ve obezite hakkında çarpıcı açıklamalarda bulunan Dizdar, beslenme alışkanlıklarımızla ilgili tavsiyelerde bulundu.Aşılar, ilaçlar ve tıbbi girişimlerin büyük çoğunluğunun sağlıklı beslenmenin mümkün olmadığı yetersiz koşullardan kaynaklandığını düşünen Dizdar, söyleşisinde, endüstriyel gıdalardan neden uzak durulması gerektiğini anlattı. “Pazarda GDO’lu bir şey bulma olasılığınız neredeyse sıfır” diyen Dizdar, misafirlere geleneksel türk yoğurdunun tehlikede olduğunu, günümüzde uygulanan sistemlerle üretilen yoğurtların koruyucu özelliklerinin kalmadığını belirtti.Sağlıklı beslenme konusunda doğrudan öneriler getirmek yerine herkesin kendi çıkarımını yapmasının gerekliliğini savunan ünlü doktor ayrıca katılımcıların merak ettikleri tüm soruları da yanıtladı.

Doç. Dr. Yavuz Dizdar

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ndeki eğitimini 1988’de tamamladı.1989-1992 yıllarında İstanbul Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı’nda ilaç bilimi üzerine, 1992-1996 yıllarında Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı’nda kanser üzerine uzmanlık eğitimini tamamladı. Bu eğitimlerinin yanı sıra İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü’nde kanser biyolojisi ve immünolojisi doktorası unvanını aldı. Halen aynı enstitüde radyasyon onkolojisi uzmanı olarak çalışmaktadır. Tıbbi çalışmalarına paralel olarak 1994’ten bu yana Dünya Gazetesi’nde sağlık ekonomisi ve politikası konusunda yazılar yazmaktadır.