Türkiye'de havacılık eğitimi veren kurum ve kuruluşları bir araya getirecek havacılık eğitim fuarı IFTE 2018, 11-12 Mayıs'ta İstanbul'da düzenlenecek.

IFTE'den yapılan açıklamaya göre, havacılık sektöründe kariyer yapmak isteyen gençleri buluşturacak fuar, İstanbul WOW Hotel Convention Center'da iki gün boyunca ziyaret edilebilecek.

Pilot ve kabin memuru yetiştiren üniversiteler ve özel eğitim kurumlarının yanı sıra havacılık sektöründe faaliyet gösteren yerli ve yabancı çok sayıda firmanın yer alacağı fuara Türk Hava Yolları'nın (THY) yanı sıra Pegasus, Onur Air, Sunexpress ve Corendon Havayolları da destek veriyor.

Devlet Hava Meydanları İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün de katılımcı olarak destek verdiği fuar süresince birçok aktivite gerçekleştirilecek. Fuar alanının girişine konuşlandırılacak "ultralight" sınıfı gerçek uçak ile birlikte aynı bölümde yer alacak birebir uçak kabini şeklindeki stant, katılımcıların en çok ilgi göstereceği bölümlerden olacak. Ayrıca fuar alanında son dönemin popüler hobi alanlarından olan insansız hava araçlarının (drone) da birçok çeşidi mini gösteriler sergileyecek.

İstanbul'da yapımı devam eden yeni havalimanı ile birlikte 200 bine yakın iş gücü ihtiyacının ortaya çıkacak olmasından hareketle ilerleyen süreçte Türkiye'nin en popüler alanlarından biri haline gelmesi beklenen havacılık sektöründe kariyer hedefleyenler için fırsat sunan IFTE 2018'de gençler, geleceklerine ilişkin en önemli kararı profesyoneller ile konuşarak verme fırsatı bulacak.

- "Havacılık sektöründe, yetişmiş iş gücü ihtiyacı ortaya çıkmıştır"

Açıklamada görüşlerine yer verilen IFTE Fuarı Genel Koordinatörü Murat Herdem, dördüncüsü düzenlenecek fuarın özellikle 18-25 yaş aralığındaki gençlerden yoğun ilgi gördüğünü belirtti.

Ülkeler arasında hızla artan ticari, sosyal ve kültürel ilişkiler sonucu, zamanı verimli kullanmak ve hızlı ulaşımın önemli kavramlar haline geldiğini, havacılık sektörünün son yıllarda eskiye nazaran çok daha önem kazandığını kaydeden Herdem, "Buna paralel olarak hızla büyüyen havacılık sektöründe, yetişmiş iş gücü ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Türkiye'de son yıllarda havacılık eğitimi veren kurum ve kuruluşların sayısındaki artış havacılık sektöründeki büyümeden kaynaklanmaktadır. Bugün havacılık sektöründe çok ciddi pilot, teknisyen ve diğer destek meslek gruplarından iş gücü ihtiyacı bulunmakta ve bu meslekleri yetiştirmek üzere açılan eğitim kuruluşları ihtiyacın ancak bir bölümünü karşılayabilmektedir." ifadelerini kullandı.

Herdem, havacılıkta iyi kazançlar elde edilebilecek iş fırsatlarının olduğuna değinerek, şunları kaydetti:

"Örneğin, yaklaşık 14 aylık bir eğitimin sonunda pilot okullarından mezun olan bir pilot THY'de en az 12 bin lira maaşla işe başlayabildiği gibi 4-5 yıllık deneyim sonrasında maaşları 30-40 bin lirayı bulmaktadır. Mezunların iş bulma oranı ise yüzde 100'e yakındır. Teknisyen ve kabin memuru maaşları da 10 bin liranın üzerine çıkmaktadır. Yeni havalimanı ile birlikte 200 bin kişilik istihdam yaratılacağı da düşünüldüğünde havacılıkta iş fırsatı hep var olacak. Bu açıdan bakıldığında havacılık sektörü gençler için oldukça cazip bir alan ve bu alana yönelmek isteyen gençler için IFTE fuarı önemli bir fırsat."


IFTE 2018 fuarında 100 civarında firma katılımcı olarak yer alacak. İki gün boyunca açık kalacak fuarın girişleri ücretsiz olacak. Dördüncü kez kapılarını açacak IFTE 2018'in, çoğunluğu üniversite öğrencisi yaklaşık 15 bin kişiyi ağırlaması hedefleniyor.