Güzel bir ikiliydik. Atatürk Havalimanı’nda DHA dönemimde 15 yıl beraber haber peşinde koştuk.Mesleğinde kameraman olarak uzman sayılacak düzeydeydi. Gittiğimiz haberde o kameraman, ben foto muhabiri olarak çalışır, imzayı ortak atardık.Benim 6 ay önceki tatsız ayrılışımdan sonra, sanırım o da, “Benim de sonum böyle olacak herhalde” düşüncesiyle olacak ki yeni bir arayış içine girdi.Sonunda dün gelip mesleğe ve Havalimanı Muhabiri arkadaşlarına veda etti. Verdiği bilgiye göre bir telekominikasyon şirketinde kurumsal sorumlu olarak çalışacakmış. Hayırlı olsun.

MEYHANE TAŞRADAN MUKASSİ GÖRÜNÜR.

Murat Çakır’a güle güle derken Havalimanı Muhabirliğinden de kısaca olsa bahsetmek isterim.

Nedim, 18 yy. ilk yarısının sembol şairlerindendir. Lale devri ile Nedim adları birlikte hatırlanır. Nedim, ünlü Gazel’in de bakın ne der?

“ Meyhane mukassi görünür taşradan amma,
bir başka ferah, bir başka letafet var içinde.”
Yani; meyhane dışardan kasvetli görünür amma, içinde bir başka ferah, bir başka güzellik vardır.

Havalimanları da öyledir.

Sizler yılda bir veya birkaç kez uçağa bineceğiniz zaman hep acaba, havalimanı kalabalık mı?, pasaportta kuyruk var mı?, hava nasıl, sis, kar var mı? Uçak zamanında kalkacak mı? Gibi endişelerle evden çıkarsınız.

Bizler ise sizlerin bu endişeleriniz içinde yaşarız. Hem de 24 saat yaşarız. Özellikle patron ve üst düzey bazı yöneticiler bu endişeleri yaşamamak için bizlerden bazı konularda yardım bile isterler.

İşiniz bittikten sonra da tanımazlar. Defterinizi dürdükleri zaman da ortalıkta yokturlar.

Ama can arkadaşlarımız çoktur. Onlar hiçbir zaman bizleri terk etmemişlerdir. Her zaman yanınızdadırlar. Hepinize bir kez daha teşekkürler.

HER AN GÖREV…

Havalimanı muhabirinin zaman mefhumu olmaz. Her an göreve hazırdır. Orada neyin ne zaman olacağı belli değildir.

Bunu derken sadece uçakların ve terminallerde yaşananlar için söylemiyorum, protokol olsun, magazin olsun, spor olsun, aklınıza gelebilecek her olasılıkta havalimanı muhabiri oradadır.

Uzatmak istemiyorum. İşte tam da şair Nedim’in dediği gibi havalimanı da dışardan sıkıntılı ve kasvetli görünse de içerden bizler için, ne olursa olsun keyifli bir güzellik ve alışkanlıktır.

Murat Çakır belki bu keyfi biraz arayacaktır. Yeni işi, bıraktığı işe benzemez. İnşallah çabuk alışır. Başarılar diliyorum, yolu açık olsun.

Not: Fotoğrafı, geçtiğimiz yıl THY Teknik Hangarında üstü giydirilmiş uçağın fotoğrafını daha güzel çekelim diye çıktığımız bir vincin üstünde çektirdik. Bugüne kısmetmiş.