Türkiye’nin ilk ve tek havacılık eğitim fuarı İstanbul Flight Traingin Exhibition (IFTE) fuarı 2018, 11-12 Mayıs'ta Dünya Ticaret Merkezi’ndeki WOW Convention Center’da kapılarını açtı.

Havacılık tutkunu gençlerin yoğun ilgi gösterdiği fuarın açılışını Sivil Havacılık Genel Müdürü Bahri Kesici ve Genel Müdür Yardımcısı Haydar Yalçın yaptı. Açılışa ayrıca Türk Hava Yolları Akademi Başkanı Prof. Dr. Kemal Yüksek, Pegasus Havayolları Genel Müdürü Mehmet Nane, Onur Havayolları Genel Müdürü Teoman Tosun ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren SHGM Genel Müdürü Bahri Kesici, “Bu fuar gelecek nesillerimiz için büyük önem taşıyor. Fuarda birçok katılımcı eğitim kurumu bulunuyor. Her şeyin bir eğitimi ve kuralı var. O nedenle her alanda olduğu gibi havacılık alanında da eğitime büyük önem veriyoruz. Küçük ölçeklerde yapılan faaliyetlerin büyük ölçeklere taşınması gerekiyor' dedi.

'5 YIL İÇİNDE 1000 PİLOTA İHTİYAÇ VAR'

Sektörün 5 yıl içerisinde 1000 pilota ihtiyacı olacağını ifade eden Kesici; 'Şu an sektördeki mevcut pilotların, teknisyenlerin ve kontrolörlerin en az 2 katı ihtiyaç var. Bu nedenle eğitim kuruluşlarına büyük görev düşüyor. Ben Murat Bey'e ve katılımcılara çok teşekkür ediyorum.Bu fuarın çok faydalı olacağına inanıyorum. Hem gençlerimize hem de sektörümüze hayırlı olmasını temenni ediyorum' diye konuştu.

Açılış sonrası sektör temsilcileri fuardaki katılımcıların stantlarını ziyaret etti.

Özellikle pilot olmayı isteyen ve havacılık sevdalısı ziyaretçiler için son derece önemli olan IFTE fuarına şirketlerin de yoğun katılımı dikkat çekti. Başta Türk Hava Yolları olmak üzere havacık sektöründe önemli yer tutan şirketler ve uçuş okulları fuardaki yerini alırken, pilot olmak isteyenler gençlere çeşitli indirimler yapıldı.