AKP 29 Ekim’de açılacak 3cü İstanbul Havalimanını heyecanla bekliyor.  Partiye göre Türkiye’nin adını sivil havacılık tarihine yazdıracak ve İstanbul’un demografik yapısını iyileştirecek bu dev projenin çevreye zarar verdiği iddiaları çok yoğun. Daha da ötesinde, projenin parti tarafından kayırılan şirketlere çok pahalıya ihaleye verildiği ve havalimanına yolcu taşıyacak ana arterler ve diğer kitle ulaşım araçlarının tamamlanmadı da eleştiriler arasında.  Şimdi kaygılara bir yenisi eklendi. Atatürk Havaalanı çevresinde inşa edilip ekonomiye transfer yolcuları barındırarak yılda 500 milyar Euro katma değer kazandıran konaklama tesislerinin akibeti ne olacak?

Zarar 4 milyar doları bulabilir

Atatürk Havalimanı’nın 29 Ekim sonrasında kademeli şekilde kapatılacak olması, bölgedeki otellerde “atıl kalma” endişesi yaratırken; yaklaşık 4 milyar dolarlık yatırımı barındıran söz konusu otellerin yatırımcı ve işletmecileri bu durumun bölgedeki oteller için “kriz” anlamına geleceğine işaret ediyor.

Atatürk Havalimanı’na yakın konumda faaliyet gösteren 62 otelin yan gelirle birlikte ekonomiye sağladığı yıllık katma değerin 500 milyon Euro olduğu hesaplanırken; bölgedeki otellerin yatırımcı ve işletmecileri, üçüncü havalimanının yanı sıra Atatürk Havalimanı’nın da faaliyetlerine devam etmesini talep ediyor.

İstanbul’da 3. Havalimanı’nın 29 Ekim’de faaliyete geçecek olmasıyla birlikte, Atatürk Havalimanı’nın kademeli olarak kapatılması öngörülüyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da kısa bir süre önce Atatürk Havalimanı’nın millet bahçesi haline getirileceğini açıklamıştı.

Otel sahipleri önlem istiyor

Bölgedeki 62 otelin yönetim kurulu başkanları ve genel müdürleri, söz konusu gelişmenin iş hacimlerinde yaratacağı etkiyi değerlendirmek için Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) tarafından düzenlenen toplantıda biraraya gelirken; Atatürk Havalimanı’nın kapatılmasıyla bölge otelleri için olası bir krizin önlenmesi konusunda gereken tedbirlerin alınmasını istedi.

TÜROB verilerine göre, Atatürk Havalimanı’na yakın konumdaki Bağcılar, Bakırköy, Bahçelievler, Başakşehir, Bayrampaşa, Esenler, Küçükçekmece ilçelerinde 62 otel faaliyet gösterirken; söz konusu otellerin 2017 yılında elde ettikleri konaklama geliri 230.4 milyon euro seviyesinde bulunuyor.

2018 yılında ise bu otellerin gelirinin 291.2 milyon euro seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Söz konusu oteller çarpan etkisiyle birlikte 50,000 kişiye istihdam yaratıyor.

Bölge otellerinin ülke ekonomisine yan gelirleriyle beraber yıllık 500 milyon euronun üzerinde katma değer sağladığını belirten TÜROB Başkanı Timur Bayındır, “Üçüncü havalimanının gerekliliği, İstanbul ve dolayısıyla Türkiye’ye katkıları noktasında hiçbir şüphemiz yok… Ancak İstanbul gibi bir metropole 3 havaalanı çok değil. İstanbul üç havalimanıyla devam edebilir. Londra’da 6 havaalanı var. Hepsi de faal. Moskova’da da 6 tane var. Orada da hepsi faal” dedi.