YUSUF ZENGİN

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Türkiye için çok önemli bir projeye imza attı. Artık İstanbul için yetersiz kalan slotlara olumlu yanıt veremeyen, yoğun uçuşlar sebebiyle aksaklıkların yaşandığı Atatürk Havalimanı’na alternatif olarak yeni bir havalimanı projesi geliştirip ülkemiz için hayırlı bir işe vesile oldu.

Biz Gökyüzü Haberci ailesi olarak bu süreci en başından beri yakından takip ediyoruz.

Maalesef ki süreç çok iyi yönetilemiyor. İyi yönetilemeyen bazen de çok güzel işlere emek harcayan İstanbul Yeni Havalimanı İnşaat’ından sorumlu olan İGA’nın yaptığı yapamadığı onlarca konu var. Ben bugün konuları çok detaylandırmayacağım sadece yazmak istediğim 1-2 konu var.

26 Şubat’ta inemeyen uçak 21 Haziran’da indi
Fiziksel olarak doğanın kanuna aykırı da olsa Sayın Cumhurbaşkanımızın doğum gününde 26 Şubat 2018’de ilk uçağın ineceği söylentileri çıktığında maalesef inemez demiştim. Çünkü henüz kat edilmesi gereken çok uzun bir yol vardı ki bence açılması için hala var. Sonuç olarak yaklaşık 4 ay gecikmeyle geçtiğimiz günlerde ilk uçak İstanbul Yeni Havalimanı’na iniş yaptı.

Bayat ekmek nedir ey Kurumsal İletişim?

Basın mensubu olmak zordur, uzun saatler güneşin altında beklersiniz. Anlık olayları yakaladınız yakaladınız bir daha geri sarma gibi bir durum söz konusu bile değildir. İstanbul Yeni Havalimanı’nda henüz restorant yok, bir tane market bir de cafe var. İlk uçağın iniş haberini yapmak için gelen basın mensupları uzun saatler boyunca uçağı bekledikten sonra ikram edilen yemekleri koklayarak bozuk mu acaba diye kontrol edip yediler.
Ben uzun yıllardır basın toplantılarına katılıyorum, genelde kaliteli otellerde, kaliteli restaurantlarda, kaliteli sunumlarla, hiçbir imkan yoksa kendi yiyecek – içecek ekipleriyle bizleri rahat ettirmeye çalışırlar. Çünkü bizler firmaların davetlerine gidip saatlerce güneş altında bekleriz, daha sonrasında haberlerini yazar, onları okuyucularımıza doğru ve hızlı şekilde aktarmak için çalışırız. Bu tür organizasyonları da Kurumsal İletişim Departmanı’ndaki ‘Tecrübeli’ arkadaşlar organize eder ve genel olarak da çok başarılılardır.
Işi bilmeyenlerle yapılınca maalesef konu çok başka yerlere gidiyor. İGA Kurumsal İletişim törene katılan misafirlerine bayat ekmek içinde yağı donmuş döner yanında da zehirlenen olursa iyi gelsin diye ayran ikram etti.

Bugün baktığımızda İGA ekmeğini 33 kuruşa alıyor, taze ekmek getirtip ikiye bölse kişi başı 16.5 kuruşa gelecek ekmeğe hemen orada kurulacak bir döner tezgahından döner koysa saatlerce aç ve yorgun kalmış misafirlerini memnun edemez miydi?

Bunları düşünmek yapmak hep vizyon gerektirir eğer kurumsal iletişiminizde bu vizyon yoksa kuru ekmeğe çok talim edersiniz.
Tabi bu vermiş olduğum ufak bir örnek, haberle ilgili soru sorarsınız yanıt gelmez, fotoğraf istersiniz kimse yollamaz, randevu istersiniz ayarlamaz, olumsuz haber girersiniz bir dövmedikleri kalır daha neleeer neleeer.
Ben birgün İGA’daki Kurumsal İletişim’de görevli arkadaşları sektörden herhangi bir basın toplantısına benim davetlim olarak katılmalarını rica ediyorum. Belki biraz adap öğrenirler.

Dev Projeye Uçak İnmiş Kime Ne?

Türkiye’nin dev projesine ilk uçak inişi bence dünya basınında bile yer alması gereken görkemli bir törenle gerçekleştirilmesi gerekiyordu. Ama alalade bir uçak iniyor gibi sadece su takıyla bir karşılama işçilere ikram edilen baklava ile görkemsiz bir iniş gerçekleştirildi.
Bizler böyle bir projeyle gurur duymayı isterken desteklemek isterken kurumsal iletişimin başarısızlığı sebebiyle bizlere sürekli olumsuz durumlar yansımakta bizler de bunları haber olarak sizlere servis etmekteyiz.

Son olarak, kadın dediğin hanım hanımcık olur karşısındakine dan dun konuşup asap bozmaz diyeceğim o zaten kendini biliyor hemen anlayacaktır.