Türkiyehaberci yazarı Mustafa Bursalı,Türk Hava Yolları, 3. Havalimanı'nın da açılmasıyla birlikte daha da büyüyecek ve gelişecek. Uçuş noktaları çeşitlenecek ve çoğalacak. Bunları gerçekleştirmek için uçak filosunun daha da güçlenmesi gündeme gelecek. Hızla büyüyen bu uçak filosunu gökyüzünde tutmak için her yıl ortalama 500 yeni pilota ihtiyacı var THY'nin. Görünen manzara şimdilik bu şekilde...

Şirketin bu konuda bir dizi önlemler alma ve bu açığı kapatmak için çaba sarf ettiğini izliyoruz. THY Genel Müdürü Sayın Bilal Ekşi, THY'nin 2019 yılında rekor sayıda pilot istihdam edeceğini açıklamıştı. Önümüzdeki yıl ise 900'e yakın pilot alımı yapılabileceğini söylemişti Sayın Ekşi...

THY'nin pilot ihtiyacı bu durumdayken, şirket bir konuda "klasik" ve "rutin" kurallarını uygulamaya devam ediyor. Nedir bu rutin kurallar diye soracak olursanız, hemen açıklayayım.

Biliyorsunuz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 24 Haziran seçimlerinden önce, vatandaşlardan gelen ve yüz binlerce genci yakından ilgilendiren "Bedelli askerlik" konusunda sorunu çözücü mesajlar vermişti. Bu konuda hızlı davranan AKP Hükümeti konuyu Meclis'e taşımış ve "Bedelli askerlik" sorununu hızlı bir şeklide çözmüştü.

"Bedelli askerlik hakkından yararlananlar, temel askerlik eğitimi süresince çalıştıkları iş yeri, kurum ve kuruluşlar tarafından aylıksız veya ücretsiz izinli olacak" şeklinde bir düzenleme getirerek, bu önemli konunun üstesinden gelen AK Parti Hükümeti, yüz binlerce gencin, işinden, gücünden olmadan normal hayatlarını sürdürebilmeleri için çok önemli ve yararlı bir çalışmayla soruna son noktayı koymuştu.

Şimdi gelelim az önce sözünü ettiğim ve THY'nin "Rutin" kuralları diyerek vurgu yaptığım konuya...

AK Parti Hükümeti, bürokraside bu hızlı kararları alıp uygulamaya koyarken, THY hala eski genelge ve duyurularıyla yetiniyor. THY'nin İnsan Kaynakları Müdürlüğü, kendisine ulaşmaya çalışan yüzlerce pilot adayının sorununu dinleyemiyor bile... Niye derseniz, İK'nın telefonlarına cevap verecek personeli yok. Veya var da telefonu açma zahmetinde bulunmuyorlar. THY İstihdam Müdürlüğü'nün adaylara mail ile verdiği "Rutin" cevap "Sürece başvuru yapabilmek için belirtilen seçeneklerden birine uygun olmanız gerekmektedir."

THY İnsan Kaynakları'na ulaşmaya çalışan erkek genç pilot adayları merak ediyor ve haklı olarak şunları merak ediyor ve soruyorlar:

Başvuru formunda askerlik ile ilgili bölümde 3 tane şık var. Bunlar, "Tecil", "Muaf" ve "Yaptım" diye belirlenmiş. Bizler ise "Bedelli askerlikten" yararlanmak ve pilotluk başvurusunda bulunmak istiyoruz. Hükümet bu konuda çözüm üreten bir formül geliştirmiş. THY, niye bu konuda yeni bir hamle, girişim yapıp, bedelliden yararlanacak pilot adaylarına askerlik konusunda yeni bir formül bulmuyor?.

Gençler haklı...

THY, bir an önce bu "rutinlikten" kurtulmalı ve AK Parti Hükümetinin hızına ulaşmalıdır. Askerliğini "Bedelli" olarak yapacak ve şirket için cevher nitelikteki pilot adaylarının sorununa acilen bir çözün gerekmiyor mu?

Kısacası, THY bu basit soruna anında müdahele ederek çözebilir. Pilotluk eğitimi sırasında veya sonrasında, adaylarına, tıpkı Hükümetin bulduğu formül gibi bir yöntemle "21 askerlik izni" imkanı vererek bu genç adaların hayallerinin ertelenmesini önleyebilir. Böylece, 3 Eylül'de sona erecek pilot adaylık başvuruları için bu gençlere bir şans verlimiş olur diyorum şahsen.

THY Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İlker Aycı ve THY Genel Müdürü Sayın Bilal Ekşi, İnsan Kaynakları bölümündekilerin uyarılara rağmen fark edemediği bu sorunu en hızlı şekilde çözüme kavuşturup, AK Parti Hükümeti'nin hızına yetişmek konusu yine size düşüyor galiba...