YUSUF ZENGİN

Türk Hava Yolları (THY), Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Sıfır Atık Zirvesi’nde ‘destek ödülü’ne layık görüldü.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2017 yılında sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde oluşan atıkları kontrol altına almak ve gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak adına hayata geçirdiği ve Emine Erdoğan’ın himayesindeki ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında “Sıfır Atık Zirvesi” düzenlendi.

Sıfır Atık Projesi’nde 1 yıl geride kalırken, Sıfır Atık Projesi kapsamında Türkiye ve dünyadaki mevcut durumu ile etkilerinin ele alındığı ‘Sıfır Atık Zirvesi’ de Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Türk Hava Yolları (THY) ise Sıfır Atık Zirvesi’nden ödülle döndü. THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, THY adına zirveye katılan isim olurken Aycı’ya, Sürdürülebilirlik Politikaları ve Sıfır Atık Projesine Destek ödülünü ise Emine Erdoğan verdi.

SIFIR ATIK PROJESİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan projeksiyonlarda, Türkiye genelinde, 2023 yılında oluşan atığın 33 milyon tona çıkması beklenmektedir. Oluşan bu atıkların herhangi bir işleme tabi tutulmadan doğrudan depolama sahalarında bertaraf edilmesi, her yıl yüzlerce futbol sahası büyüklüğünde depolama alanına ihtiyaç duyulması anlamına gelmektedir.

Sıfır Atık uygulamasıyla atıkların kaynağında ayrı toplanarak geri dönüşümünün sağlanması ile hammadde ve enerji israfının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda geri kazanılabilir atıkların yoğun olarak oluştuğu kamu kurumları, terminaller, eğitim kurumları, alışveriş merkezleri, hastaneler, otel ve restoranlar ile büyük iş yerleri başta olmak üzere 2023’e kadar bütün Türkiye’de Sıfır Atık Projesi’nin hayata geçirilmesi hedeflenmektedir.