YUSUF ZENGİN
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nde (SHGM) ‘Havacılık Sertifikasyon Uzmanı’ unvanı için istihdam edilen ilk grup 15 Kasım’da göreve başladı.
Türkiye’de tasarlanan ve üretilen hava araçlarının sertifikasyonunu gerçekleştiren SHGM, bu alanda görev yapacak ‘Havacılık Sertifikasyon Uzmanı’ Ekibini güçlendiriyor. Bakanlar Kurulu’nun 6/6/1978 tarih ve 7/15754 sayılı kararı ile yürürlüğe konulan ‘Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar’ kapsamında ekli 1 sayılı cetvelinde bulunan unvanlardan, ‘Havacılık Sertifikasyon Uzmanı’ unvanı için istihdam edilen ilk grup 15 Kasım’da göreve başladı.
Uluslararası Sivil Havacılık kuralları gereğince hava aracı sertifikasyon süreçleri üretici ülkelerin Sivil Havacılık Otoriteleri tarafından yapılmakta ve yapılan sertifikasyonların diğer otoriteler tarafından tanınması ile süreç tamamlanmaktadır. Bu kapsamda hava aracı tasarım ve üretiminin yanı sıra sertifikasyon kabiliyetinin de güçlendirilerek tüm süreçlerin ülkemiz tarafından yürütülmesi,  yerli hava araçlarının havacılık sektörüne kazandırılması ve havacılık endüstrimizin gelişmesi bakımından büyük önem taşıyor.