YUSUF ZENGİN

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, havalimanlarının karla mücadele için hazır olduğunu kaydetti. Havalimanlarında yaklaşık 600 personel ve 289 araçla kışla mücadele hizmeti sunulacak.

Havalimanlarındaki karla mücadele hizmetlerinin de 289 özel maksatlı araçla yapıldığını belirten Bakan Turhan, eğitimli ve deneyimli yaklaşık 600 personelin buralarda görev yapacağını söyledi. Turhan, hazırlıkların tüm hızıyla devam ettiğini vurgulayarak, karla mücadele hizmetlerinde kullanılmak üzere havalimanlarında bin 300 ton ‘de-icing’ sıvı malzemenin bulunduğunu bildirdi.

Atatürk Havalimanı’nda karla mücadelenin 31 özel maksatlı araç ve yaklaşık 100 DHMİ personeliyle gerçekleştirildiğini ifade eden Turhan, 335 ton da ‘de-icing’ sıvı malzemenin hazır tutulduğunu aktardı.

İSTANBUL HAVALİMANI DA HAZIR

Bakan Turhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilk fazı 29 Ekim’de açılan İstanbul Havalimanı’nda karla mücadele çalışmalarının devam ettiğini belirterek, 10 çekerli tip kombine kar mücadele, 5 kompakt tip kombine kar mücadele, 2 kar püskürtme (rotatif), 10 kar küreme ve re-icing sıvı serpme aracının burada hizmet vereceğini kaydetti.

Ayrıca, 18 uçak ve köprü altı FOD ve kar temizleme aracı ile 3 pist frenleme ölçüm cihazının bulunduğunu ifade eden Turhan, havalimanı işletmecisi İGA tarafından 350 ton de-icing sıvı malzeme sipariş edildiğini bildirdi.