YUSUF ZENGİN

Ticaret Bakanlığı, yılbaşında taşınma işlemi gerçekleşecek Atatürk Havalimanı’nda gümrüklü alanlarda faaliyet gösteren işletmelere yazı gönderdi. Yazıda,  31 Aralık’ta faaliyetlerine son verecek işletmelerin yasal yükümlülüklerini yerine getirmeleri ve Gümrük Müdürlüğü’ne ‘kapanış için’ müracaat etmeleri gerektiğine dikkat çekildi.

Ticaret Bakanlığı Atatürk Havalimanı Yolcu Salonu Gümrük Müdürlüğü tarafından gümrüklü alanda faaliyet gösteren ticari işletmelere gönderilen yazıda, Atatürk Havalimanı’ndan 31.12.2018 tarihi itibari ile İstanbul Havalimanı’na büyük taşınmanın ‘planlandığına’ dikkat çekildi.

Bu yüzden Atatürk Havalimanı’nda faaliyet gösteren ticari işletmelerin de faaliyetlerini sonlandırarak kapanış işlemi yapacak olmaları halinde yasal yükümlülüklerini yerine getireceklerine dikkat çekilen yazıda, şirketlerin Gümrük Müdürlüğü’ne ‘kapanış için’ müracaat etmesi gerektiği kaydedildi.

Ticaret Bakanlığı tarafından Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali gümrüklü alanda faaliyet gösteren şirketlere ise şu yazı gönderildi:

Tüm Hizmet Ünitelerine

Bilindiği üzere; 29 Ekim 2018 tarihinde hizmete açılan İstanbul Havalimanı’nın 31.12.2018 tarihi itibari ile büyük taşınmanın gerçekleşmesi planlanmaktadır. Bu doğrultuda Bakanlık makamının 01.07.2011 tarihli, 2011/84 onayı çerçevesinde değerlendirilen ve Müdürlüğümüzün denetimi ve kontrolü altında faaliyet izni alarak faaliyetlerine devam eden hizmet ünitelerinin söz konusu taşınma süreci sonunda havalimanımızdaki faaliyetlerini sonlandırarak kapanış işlemi yapacak olmaları halinde sair ilgili mevzuattan kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmekle birlikte Müdürlüğümüze de kapanış için müracaatta bulunması gerektiğinin bilinmesi hususunu tebliğen rica ederim.