YUSUF ZENGİN

Türk Hava Yolları (THY), Türkiye ve Anadolu Coğrafyası’nda yaşamış medeniyetler için tarihi bir öneme sahip Çingene Kız Mozaiği’nin ABD eyaleti Ohio’da bulunan eksik parçalarını Türkiye’ye geri getirdi.

Türkiye’nin tarihi mirası Zeugma Mozaikleri’nin arasında bulunan ve milattan önce ikinci yüz yıldan günümüze kalan Çingene Kızı Mozaiği’nin eksik parçaları, THY’nin TK6 sefer sayılı Şikago-İstanbul uçuşuyla Türkiye’ye getirildi.

EKŞİ MÜJDEYİ VERDİ!

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi de, bu operasyondan duyduğu mutluluğu sosyal medyadan paylaştı. Ekşi, “Parçalar birleşiyor, taşlar yerine oturuyor! Dünyaca ünlü #ÇingeneKızı mozaiğinin parçalarını evine, ait olduğu yere taşımaktan gurur duyuyoruz! @TCKulturTurizm” açıklaması yaptı.

THY’nin Şikago-İstanbul uçuşu ile bugün Türkiye’ye taşınan parçalar, Zeugma Mozaiklerinin sergilendiği müzeye teslim edilmek üzere İstanbul’dan Gaziantep’e götürülecek. THY, bu özel operasyonda Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sponsor oldu.

UÇAĞA BAŞKA KARGO ALINMADI

Milattan önce ikinci yüzyılda tasarlanan ve günümüzde etkileyici görüntüsünü koruyan Çingene Kızı Mozaiği’nin eksik parçaları, THY’nin özel kargo operasyonlarında uyguladığı teknikler ile uçuşa hazırlandı. Toplamda 1,3 ton ağırlığında olan parçalar, tarihi dokuya zarar vermeyecek özel kâğıtlara sarılarak, ahşap sandıklara yerleştirildi. İstanbul’a getirilen parçaların taşındığı Boeing 777-300ER tipi yolcu uçağına bu taşımaya gösterilen özen nedeniyle başka kargo taşıması kabul edilmedi.

47 YIL ÖNCE KAÇIRILDI

Gaziantep’ten 47 yıl önce kaçırılan eksik parçalar arasında, Çingene Kız Mozaiği’nin çevresini oluşturduğu düşünülen; Genç Satir, Pan Maskesi, Kadın Tiyatro Maskesi, Hint Tavus Kuşu, Maenad Maskesi ve Gagasında Bitki Dalı Tutan Kuş gibi 12 parça bulunuyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, ABD’de altı yıl boyunca gösterdiği özverili çalışmalar neticesinde Türkiye’ye yeniden kazandırılan parçalar, 1700 metrekarelik alanı ile dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesi olan Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergilenmek üzere Türk Hava Yolları tarafından Gaziantep’e götürülecek.