YUSUF ZENGİN

Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Girişimcilik Merkezi’nin en geç 2019’un Mayıs’ında açılması gerektiğini söyledi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu, "Facebook, Türkiye'nin katma değerinde 15 milyar liralık bir artışa neden olmuş. 'Sınırları Aşan Türkiye' projesi ile bu etki, daha da yukarı çıkacaktır." dedi.

Facebook’un Türkiye’de başlattığı ‘Sınırları Aşan Türkiye’ projesinin lansmanı TOBB Başkan Yardımcısı Ayhan Zetytinoğlu, Facebook Küresel Pazarlama Çözümleri Başkan Yardımcısı Carolyn Everson, Facebook Türkiye Ülke Direktörü Derya Matraş, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı ve Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır’ın katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirildi.

Küçük ve orta ölçekli işletmeleri ve önemli paydaşları bir araya getirmeyi amaçlayan ve dört ayaktan oluşan ‘Sınırları Aşan Türkiye’ projesinde, işletmeleri ve KOBİ’leri Facebook ve uygulama ailesini kullanarak büyümeleri ve sınırları aşmaları için desteklemek adına bir farkındalık kampanyası başlatılması hedefleniyor.

Proje kapsamında ayrıca Facebook, Türkiye’deki yatırımını genişletmek adına TOBB ve Habitat iş birliğinde 2019 yılında İstanbul’da bir Girişimcilik ve Sosyal Etki Merkezi açacak.

GİRİŞİMCİLİK MERKEZİ 2019’DA AÇILMALI

TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Türkiye’nin teknolojide geldiği noktaya işaret ederek, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın iş dünyasından gelmesi nedeniyle, girişimcilere verdiği destek ve önemden bahsetti. Projenin Türkiye için önemine dikkati çeken Sabancı, şunları söyledi:

Bu, iyi bir lansman. Benim tabirimle ‘iyi bir gaz’. Ülkemizin buna ihtiyacı var çünkü her şeyimiz var, sadece biraz daha ‘Hadi ya, hadi kardeşim, hadi kızım, hadi bacım, canım.’ diyebilmemiz gerekiyor. Bunu becermek için de icraat çok önemli.

TOBB, Facebook ve Habitat bir araya geldi projede ama bu bahsedilen Girişimcilik Merkezi’ni 2019’da açmak çok mühim, Nisan-Mart erken belki ama Mayıs gibi bir tarihi netleştirelim, iş soğumasın. Habitat Derneği şimdiye kadar 1,3 milyon gence dokunmuş, teşekkür etmekten başka ne diyebilirim buna.