YUSUF ZENGİN

SHGM ve DHMİ yöneticilerinin de katıldığı Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı (EUROCONTROL) Geçici Konseyi’nin 50. oturumu, Brüksel’de düzenlendi.

Konsey Toplantısı’na SHGM Genel Müdür Yardımcı ve EUROCONTROL Geçici Konsey (PC) Temsilcisi Haydar Yalçın, DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Funda Ocak ile HKK Hava Trafik Şube Müdürü Hava Tuğgeneral Yusuf Erge’nin de aralarında bulunduğu Türkiye heyeti katılım sağladı.

YENİ YARDIMCILAR SEÇİLDİ

Konsey toplantısında; Avrupa ATM sisteminde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri, geçen hafta itibariyle 10 Milyon uçuşun gerçekleştiği, AB Komisyonu’nun EUROCONTROL Ajansını 2020 yılından itibaren 10 yıllık süreyle Şebeke Yöneticisi olarak atanması, Emniyet Yönetim Komisyonunun geleceği gibi ülkemizi de yakından ilgilendiren konular üzerinde bilgi paylaşımında bulunularak, görüş ve değerlendirmelerde bulunuldu. Geçici Konseyin 2019-2020 döneminde görev alacak 2 Başkan Yardımcılığı için yapılan oylamada ise Birleşik Krallık ve Polonyalı Temsilciler seçildi.

İŞBİRLİĞİ GELİŞTİRİLECEK

EUROCONTROL PC Temsilcisi Haydar Yalçın ve DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak başkanlığındaki heyet, EUROCONTROL Genel Müdürü ile ayrı bir toplantıda daha bir araya gelerek ülkemiz ile EUROCONTROL arasındaki ilişkiler hakkında görüş alışverişinde bulundu.  Toplantıda, ülkemiz hava seyrüsefer hizmet sağlayıcısı olarak hizmet veren DHMİ Genel Müdürlüğü’nün, Avrupa şebekesine sağladığı katkılardan övgüyle bahşedilmiş ve Türkiye ile mevcut işbirliğinin geliştirilerek devam ettirilmesinin önemi vurgulandı.