YUSUF ZENGİN

Atatürk Havalimanı’nda çalışan personelin kullandığı Apron Terminal Kartı’nın 2019 yenileme işlemleri için DHMİ Atatürk Havalimanı Başmüdürlüğü’ne 1 Ocak-31 Ocak 2019 tarihleri arasında müracaat edilmesi istendi. Ancak Atatürk Havalimanı’nın yılsonunda kapanacak olması bu müracaatla ilgili kafaları karıştırdı.

Atatürk Havalimanı’ndaki şirketlere, Mülki İdare Amiri İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Ali Ulutaş imzalı Apron Kartı ile ilgili yazı gönderildi. Yazıda, şirketlerin çalışanları için 2019 yılı Apron Kartları yenileme işlemleri hakkında yapılacaklar yer alıyor. 2019 yılı için kart basılmayacağı ve 2018 yılında kullanımda olan kartların 2019 yılında da kullanılması için Kamu ve Özel kuruluşların Atatürk Havalimanı Kart Yenileme Talep Farmu ile 1 Ocak-31 Ocak 2019 tarihleri arasında DHMİ Atatürk Havalimanı Başmüdürlüğü’ne müracaat edilmesi gerektiğine dikkat çekilen yazıda, kart yenileme (temdit) ücretlerinin de ödenmesi gerektiği kaydedildi.

ATATÜRK HAVALİMANI KAPANMAYACAK MI?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan başta olmak üzere DHMİ ve birçok yetkili, Atatürk Havalimanı’nın yıl sonunda kapanacağı ve tüm uçuşların yeni yılda İstanbul Havalimanı’ndan gerçekleştirileceğini ilan etmişti. Ancak Apron Kartları için 1 Ocak-31 Ocak 2019 tarihleri arasında DHMİ Atatürk Havalimanı Başmüdürlüğü’ne müracaat edilmesinin istenmesi ise kafalarda soru işaretine yol açtı. Planlamaya göre o tarihlerde tüm şirketlerin İstanbul Havalimanı’nda faaliyet gösteriyor olması gerekiyor. Ancak buna rağmen şirketlerden Apron Kartı için Atatürk Havalimanı’na gelip müracaat yapmasının istenmesi şaşkınlıkla karşılandı.

APRON KARTI ÜCRETİ 152 TL

DHMİ’nin 2019 yılı Tarife Ücretleri’nde ise Apron Kartları için ödenecek miktar yeniden belirlendi. Buna göre şirketler, Havalimanı’nda gümrüksüz sahada görev yapacak personel için çıkaracağı apron kartına yapılan zamla birlikte 100 TL (Bu ücret 77 TL’ydi), gümrüklü sahaya açık kartlar için de 152 TL (Bu ücret 117 TL) ödeme yapacak.