YUSUF ZENGİN

Türk Hava Yolları (THY), engelli yolcuların rahat ve güvenli şekilde seyahat etmeleri için sunduğu hizmet çeşitliliğini daha da artırdı. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi de, “Tüm engelli yolcularımız mobil uygulamamızdan indirimli biletlerini alabilirler.” çağrısında bulundu.

THY Yönetimi, özellikle personeline verdiği eğitimler ve sunulan hizmet kalitesi ile engelli yolcuları uçakla seyahate teşvik ediyor. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi; sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, engelli yolcuların
ulaşımını kolaylaştırmak için çalıştıklarını söyledi. Ekşi Twitter hesabından, “Brill
alfabesi ile biniş kartı, çağrı merkezi, asistanlık hizmetleri, eğitimli kabin
memurlarımız ile sizler için gayret ediyoruz. Tüm engelli yolcularımız mobil
uygulamamızdan indirimli biletlerini alabilirler.” ifadelerini kullandı.

TGS PERSONELİ YARDIMA HAZIR

Engelli yolcularını gidecekleri yere güvenle taşımak isteyen THY, 48 saat önce talep edilmesi halinde misafirlerin tekerlekli sandalye ihtiyaçlarını karşılıyor. Engelli yolculara, istemeleri durumunda uçak ile havalimanı arasında Turkish Ground Services (TGS) yer hizmeti görevlileri de eşlik ediyor. Görevliler, pasaport işlemleri ve bagajların teslim alınması süreçlerinde yolculara yardımcı oluyor. Engelli yolcuları, terminal çıkışında bekleyen yakınları varsa onlara teslim eden görevliler, havalimanından tek başına ayrılacak yolculara da binecekleri vasıtalar konusunda yol gösteriyor.

ENGELLİ YOLCULARA ÖZEL BÖLÜM

Engelli yolculara ‘check-in’ ve ‘pasaport işlemleri’ sırasında öncelik sağlanmasının yanı sıra Atatürk Havalimanı’nda söz konusu misafirler için özel bölüm de yer alıyor. Üzerinde rezervasyon kodu, uçuş numarası, uçuş tarihi ve saati, kalkış ve varış noktaları, uçuş kapı numarası ile koltuk numarası bilgilerinin, Braille alfabesi ile kabartmalı olarak yer aldığı biniş kartları görme engelli yolculara sunuluyor. Böylece engelli yolcuların uçağa gecikmeleri veya seferlerinin kaçırmalarının önüne geçiliyor. Yolcuların keyifli seyahat etmesi için sesli betimlemeli film seçenekleri ve engelsiz emniyet bilgilendirmeler de uçak içi eğlence sistemlerinde yer alıyor.