Türkiye'nin ilk ve tek Cumhurbaşkanlığı ailesi, Belediye Başkan Aday ve Adaylarının yayınlandığı AK Türkiye E- Dergimizi haftada en az 600 bin kişi okuyor.
Reklam ve haberlerinizin yayınlanması için turkiyehaberci1@gmail.com
AK TÜRKİYE  E-dergisini okumak için tıklayınız

İstanbul Havalimanı’nda hizmet sunacak Unifree-Heinemann şirketine ait duty free (gümrüksüz satış mağazası) alanları ilk kez görüntülendi. Görüntülerde gümrüksüz satış mağazasındaki reyonların hemen hemen hazır hale geldiği görülüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda açılan İstanbul Havalimanı’nda, Dış Hatlar Terminali’ndeki ticari alanların hazır hale getirilmesi için yoğun bir çalışma sergileniyor. Dış Hatlar Terminali gümrüklü alandaki yani pasaport sonrası bölümdeki mağazalardan en çok merak edilen Duty Free’ler ise hemen hemen hazır hale geldi. Bir yolcu tarafından cep telefonuyla çekilen görüntülerde, gümrüksüz satış mağazalarının reyonları monte edilmiş durumda görülüyor. Görüntülerde ayrıca yolcu oturma alanları ve oturma guruplarının dekorasyon ve montaj işlemlerinin de tamamlandığı yer alıyor.

UNIFREE-HEINEMAN İLE YOLA DEVAM

İstanbul 3. Havalimanı’nın açılışına sayılı günler kala duty free alanlarını işletecek Unifree-Heinemann ile havalimanı işletmecisi İGA arasındaki sözleşmenin sona erdiği söylentisi çıkarılmış ancak bu iddialar asılsız çıkmıştı.

2015 yılında İGA ile Unifree-Heinemann arasında imzalanan anlaşmayla dünyanın en büyük gümrüksüz satış sahası için kurulan ortaklıkta kriz yaşandığı ve sözleşmenin sona erdiği iddia edilmişti. İddiaya göre, gümrüksüz satış sahalarının işletilmesi için anlaşma kapsamında İGA’ya 150 milyon Euro’luk teminat mektubu verildiği ve taraflar arası yaşanan kriz sonrasında İGA’nın teminat mektubunu bozdurduğu belirtilmişti.

Unifree-Heinemann ortaklığında 25 yıl süreyle işletilmesi planlanan gümrüksüz satış alanlarında yürütülen çalışmalarda mali konularda kriz ortaya çıktığı ve free shop işletmecisi projede görevli mimarlarını çekme kararı aldığı da iddia edildi. Döviz kurundaki artış sonrası mali kriz yaşanması sonrası İGA’dan mali destek isteyen Unifree-Heinemann’ın, aradığı desteği bulamayınca proje de sıkıntıya girdiği ifade edilmişti. Ancak daha sonra tarafların yeniden bir araya geldiği ve yapılan görüşmeler sonrasında İGA ile orta yolun bulunduğu, gümrüksüz satış alanlarında sürdürülen inşaatlarından yapımına devam edilmesi kararı alındığı kaydedildi.

Söz konusu anlaşma kapsamında Unifree-Heinemann ortaklığı, 500 milyon Euro karşılığında 25 yıl boyunca İstanbul Havalimanı’ndaki gümrüksüz satış sahalarını işletecek.