YUSUF ZENGİN

Türkiye'nin ilk ve tek Cumhurbaşkanlığı ailesi, Belediye Başkan Aday ve Adaylarının yayınlandığı AK Türkiye E- Dergimizi haftada en az 600 bin kişi okuyor.
Reklam ve haberlerinizin yayınlanması için turkiyehaberci1@gmail.com
AK TÜRKİYE  E-dergisini okumak için tıklayınız

Kültür ve Turizm Bakanlığı, deniz-kum-güneş tatiline yeni bir dönemi başlatmaya hazırlanıyor. Normal turistten öte zengin kişilerin Türkiye’de tatil yapmalarını sağlayacak özel bir çalışma başlatan Bakanlık, önümüzdeki yıldan itibaren bu turistlerin ulaşımdan konaklamaya kadar her şeyleri özel statüde yer alacak. Bu turistlerin otel dışında da para harcaması sağlanarak Türkiye ekonomisine önemli katkı vermesi sağlanacak.

TATİL DÖNEMİNDE DİREK UÇUŞLAR BAŞLAYACAK

Bakanlık, Türk Hava Yolları (THY) ile yaptığı anlaşma kapsamında İstanbul aktarmalı gelen uçaklar Nisan 2019’dan itibaren direk uçuşlarla tatil bölgelerine gelme kolaylığı sağlanacak. Bu kapsamda ilk etapta 850 bin koltuk planlanırken bu süreç turistin tercihine bağlı olarak bir milyon 200 bine kadar çıkarılacak. Ayrıca turizm bölgelerine gelecek olan uçaklara ilk defa ‘business’ seçeneği de eklenecek. Böylece turistler aktarmalarla vakit kaybetmeden tatiline daha çok vakit ayıracak.

GASTRONOMİ TURİZMİ REVAÇTA

Öte yandan Bakanlık dünyada yeni yeni trend olmaya başlayan ve bu alanda Türkiye’nin en iyileri arasında yer alan yeni gastronomi (yeme-içme) ve ekolojik turizm modellerine ağırlık vermeye başlayacak. Önümüzdeki dönemden itibaren dünyada gastronomide marka olan şehirleri dünyaya tanıtmaya hazırlayan bakanlık, bu alanda turizm rotaları çizmeye başlayacak. Özellikle yemek konusunda marka olan restoran, lokanta gibi yerler için verilen ‘gastronomi turizmi belgesi’ sayıları artırılacak.

YENİ TREND EKOLOJİK TURİZM

Diğer bir turizm çeşidi olan ekolojik turizmde ise turistler şehir hayatının gürültüsünden uzak, sakin bir ortamda doğayla iç içe tatil yapmak istiyor. Tatil kapsamında turistler bir taraftan bahçedeki meyveleri ve sebzeleri toplarken diğer taraftan da tüketiyorlar. Bakanlık, bu tatil modelini geliştirmek için Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde tatil noktaları oluşturmaya başlayacak. Bu turizm çeşidiyle bölgenin kalkınmasına önemli katkı sunması planlanıyor.