Türkiye'nin ilk ve tek Cumhurbaşkanlığı ailesi, Belediye Başkan Aday ve Adaylarının yayınlandığı AK Türkiye E- Dergimizi haftada en az 600 bin kişi okuyor.
Reklam ve haberlerinizin yayınlanması için turkiyehaberci1@gmail.com
AK TÜRKİYE  E-dergisini okumak için tıklayınız

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Hava İş Sendikası’nın yetki başvurusunu kabul etti. Türk Hava Yolları (THY) ile Hava İş Sendikası, kısa süre sonra Toplu İş Sözleşmesi için masaya oturacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, THY’nin 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’nde yetkili sendikanın Hava İş Sendikası olduğunu tespit etti. Hava İş Sendika’nın yetki başvurusunu inceleyen Bakanlık, yeterli çoğunluğun sağlandığının belirlenmesi üzerine THY ile toplu iş sözleşmesi masasına Hava İş’in oturmasına hükmetti.

SENDİKA SÖZLEŞME TASLAĞI HAZIRLAYACAK

1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olacak toplu iş sözleşmesi için taraflar arasında resmi görüşmelerin önümüzdeki süreçte başlaması bekleniyor. Hava İş Sendikası’nın toplu iş sözleşmesi taslağını THY’ye ileteceği ve şirketin daveti sonrası masaya oturulacağı öğrenildi.

Bilindiği gibi THY’deki bazı pilotların başını çektiği Hava Sen isimli oluşum, Hava İş Sendikası’na alternatif olarak ortaya çıkmış ancak sonradan çözülme sürecine giren hareketin yetkili sendika olma şansı kalmamıştı. Böylece THY’de görev yapan 16 binin üzerindeki üye çalışanın temsil hakkını Hava İş Sendikası elde etti.