İstanbul Havalimanı’na gerçekleştirilecek büyük taşınmanın tarihi nihayet belli oldu. Başta sektör temsilcileri olmak üzere ilgili kuruluşlara gönderilen yazıda, ‘Atatürk Havalimanı’nın kapatılarak İstanbul Havalimanı’na yapılacak büyük taşınmanın 3 Mart 2019’da gerçekleştirilmesine karar verildiği’ kaydedildi.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), Cumhurbaşkanlığı’ndan başlayarak tüm ilgili kurumlara ve sektör şirketlerine İstanbul Havalimanı’na yapılacak taşınma tarihi ile ilgili yazı gönderdi. DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Funda Ocak ile Kamu Özel Sektör İşbirliği Dairesi Başkanı Cengiz Kurt imzalı yazıda, Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na taşınma operasyonunun 3 Mart 2019 tarihinde yapılmasına karar verildiğine dikkat çekildi.

NEDEN ERTELENDİ?

ORAT olarak adlandırılan taşınma operasyonunun 30-31 Aralık 2018 tarihinde yapılması planlanmış ve yeni meydanda da operasyonunu 1 Ocak 2019 tarihinde başlaması hedeflenmişti. İşte ertelenmenin gerekçeleri de o yazıda şöyle anlatıldı:

Büyük taşınmanın gerçekleştirileceği tarihlerde muhtemel olumsuz hava şartları,

Taşınma güzargahının trafiğe kapatılması ve trafiğin başka güzergahlara yönlendirilmesiyle ciddi mağduriyetler yaşanabileceği,

Taşınma kapsamında tescili bulunmayan 700 civarındaki (plakasız) aracın geçici tescil işlemlerinin yetiştirilmesinde güçlüklerle karşılaşılabileceği,

İstanbul Havalimanı’nda görev yapacak gümrük ve emniyet personelinin tam kapasite çalışma eğitimi, tayin süreçlerinin tamamlanması ve personel yetersizliği gibi hususların işletmeye geçişte ciddi güçlükler oluşturabileceğinin de değerlendirildiği,

Ülkemiz ve Dünyanın en büyük yolcu trafiğine ev sahipliği yapacak İstanbul Havalimanı’nın, bütün eklentileri ile ve tüm fonksiyonlarıyla beklenilen kapasiteyle çalışabilmesi ve herhangi bir hizmet kusuru yaşanmaması için büyük taşınmanın mevsim şartlarının uygun olabileceği ileri bir tarihe alınması istenmitir.

THY ENTEGRASYON SEFERLERİNE DEVAM EDECEK

Bu süreçte THY’nin hava trafik usulleri çerçevesinde belirlenmiş sayıdaki entegrasyon seferlerine İstanbul Havalimanı’nda devam etmesine kararı alınırken, taşınma tarihi olarak da yazıda şu bilgiye dikkat çekildi:

Atatürk Havalimanı’ndaki operasyonun İstanbul Havalimanı’na taşınmasının tamamlanmasına ilişkin detayların tarihi duyurulacak olan ilk ORAT Toplantısı’nda görüşülerek karara bağlanması ve İstanbul Havalimanı’nın tam kapasite ile işletmeye geçiş tarihinin Valilik yazısı dikkate alınarak 03 Mart 2019 tarihine ötelenmesi uygun değerlendirilmiştir.