YUSUF ZENGİN

Türk Hava Yolları (THY), 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi hükümlerinden faydalanmak için yetkili sendika Hava İş’e üyelik şartı getirdi. Yeni kararla Hava İş Sendikası uçuş ekiplerinin (pilot ve hostes), Hava İş Sendikası’na üye olmadıkları taktirde zorunlu ödenmesi gereken ‘dayanışma aidatları’ kabul edilmeyecek.

THY Personel Yönetimi Başkanlığı’ndan, dayanışma aidatı ile ilgili çok önemli bir uyarı geldi. THY’den yapılan açıklama ise kokpit ve kabin personeli arasında yeni bir tartışmaya neden oldu. Açıklama ile yetkili sendikaya (Hava İş) üye olmadan dayanışma aidatı ödeyen pilotlar ve kabin ekiplerinin toplu iş sözleşmesinden faydalanamayacağı ilan edildi.

 Söz konusu bilgilendirme sonrası Hava Sen’e üye olan pilot ve kabin ekiplerinin TİS dışında kalma riski ortaya çıktı. Hava Sen’de büyük rahatsızlık yaratması beklenen gelişme sonrası açıklama yapması beklenirken, yeni düzenleme ile ilgili Hava Sen yönetiminin önceden bilgi sahibi olduğu ancak çözülme yaşanmaması için gizli tutulduğu iddia edildi.

THY’DEN YAPILAN AÇIKLAMA ŞÖYLE;

Değerli Çalışanımız,

25. Dönem Toplu İş Sözleşmesi hükümlerinden, yetkili sendikaya üye olmaksızın, dayanışma aidatı ödemek suretiyle faydalanmış bulunmaktasınız. Dayanışma aidatınız, mevzuat gereği yazılı olarak Ortaklığımıza yaptığınız talep üzerine her ay ücretinizden yapılmak suretiyle yetkili sendikaya düzenli olarak ödenmiştir.

Malumunuz olduğu üzere, dayanışma aidatı ödeyerek hükümlerinden faydalandığınız 25. Dönem Toplu İş Sözleşmesi Süresi, 31.12.2018 tarihi itibariyle sona ermiştir. 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi kanununun 36/II hükmü mucibince sona eren Toplu İş Sözleşmesi’nin iş sözleşmesine ilişkin hükümleri yeni Toplu İş Sözleşmesi yürürlüğe girinceye kadar iş sözleşmesi hükmü olarak devam etmekte olduğundan 01.01.2019 tarihinden itibaren tahakkuk edecek ücretinizden dayanışma aidatı kesintisi yapılmayacaktır.

Yeni akdedilecek 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesinden dayanışma aidatı ödemek suretiyle faydalanmak üzere yazılı olarak ortaklığımıza talepte bulunulması gerekmektedir.

Yetkili sendikanın üyesi olanlar yeni Toplu İş Sözleşmesi’nin yürürlük tarihi olan 01.01.2019 tarihinden itibaren; Dayanışma aidatı ödemek suretiyle faydalanmak isteyenler ise aynı kanunun 39/IV maddesi gereği talep tarihinden itibaren faydalanabilecektir. Ancak 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi imzalanmadan önceki bir tarihte yapılan yazılı faydalanma talepleri 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’nin imzalandığı tarih itibariyle geçerli olacaktır.