Çin ile ABD arasında diplomatik ilişki kurulmasının 40. yıldönümü ve Çin Yeni Yılı vesilesiyle dün, Çin'in Washington Büyükelçiliği'nde resepsiyon düzenlendi. Çin Büyükelçisi Cui Tiankai, resepsiyonda bir konuşma yaptı.

Konuşmasında ilk olarak 2019 yılının Çin ile ABD arasında diplomatik ilişki kurulmasının 40. yıldönümü olduğunu hatırlatan Cui, Çin-ABD ilişkilerinin 40 sene boyunca iki ülkenin kalkınmasını hızlandırdığını ifade etti.

Cui, Çin-ABD ilişkilerinin iki halka da büyük yarar sağladığına işaret ederek, 40 yıl boyunca yaşanan gelişmelerin, işbirliği yolunun hem Çin, hem de ABD için en iyi tercih olduğunu kanıtladığını ifade etti.

Cui, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve ABD Başkanı Donald Trump'ın 1 Aralık 2018'de, Arjantin'de bir araya gelerek, Çin-ABD ilişkilerini eşgüdüm, işbirliği ve istikrar doğrultusunda ilerletme konusunda fikir birliğine vardığını banımsattı.

Cui, Çin ve ABD'nin, iki ülke liderleri arasında varılan fikir birliğini yerine getirmek amacıyla, karşılıklı anlayış ve karşılıklı güveni arttırarak yanlış karar vermekten kaçınması; açıklığı sürdürerek bağları güçlendirmesi; kültürel iletişimi yoğunlaştırarak ikili ilişkilerin kamuoyu temelini sağlamlaştırması ve fikir ayrılıklarını uygun şekilde çözerek daha güçlü ve daha istikrarlı bir Çin-ABD ilişkisi için çaba göstermesi gerektiğini söyledi.

Çin'in ABD Büyükelçiliği ve ABD'li Meridian International Center tarafından ortaklaşa düzenlenen resepsiyona, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross dahil ABD'nin çeşitli çevrelerinden yaklaşık 750 kişi katıldı.
 
Çin Uluslararası Radyosu