YUSUF ZENGİN

Türk Hava Yolları’nın (THY) desteği ile Arnavutluk’ta kurulan Air Albania, Haziran ayından bu yana faaliyete geçemedi. Air Albania’ya gönderdiği Airbus 319 tipi uçağını da geri çeken THY ise büyük beklentisi olduğu projede fiyasko yaşadı.

THY, Arnavutluk’ta kurduğu şirkette büyük hayal kırıklığı yaşadı. Geçen yıl Mayıs ayında Tiran merkezli MDT, Arnavutluk Ekonomi ve Turizm Bakanlığı’na bağlı kamu şirketi Albcontrol ile THY ortaklığında kurulan Air Albania, ortaklığın üzerinden bir yıla yakın zaman geçmesine rağmen bir türlü uçuşlarına başlayamadı. Geniş gövde uçak filosu ile Aralık ayında ABD uçuşlarına başlama planları yapan Air Albania, yakın ülkelerde uçmak istediği noktaların hiçbirine de uçuş gerçekleştiremedi.

THY’nin 30 milyon dolar sermayeli ve yüzde 49’una sahip olduğu Air Albania, geçen yıl 31 Ağustos’ta ilk uçuş ile seferlerine başlayacaktı. THY’nin filosunda bulunan TC-JLR kuyruk tescilli bir uçağını Air Albania renklerine boyayarak göndermesine rağmen havayolu şirketinde o günden bu güne hiçbir gelişme kaydedilemedi.

UÇAK PARTA BEKLİYOR

Arnavutluk’un milli havayolu Albanian Airlines’in 2011’de iflas etmesinden sonra ülkeye yeni bir milli havayolu kazandırma projesi kapsamında yola çıkılan ancak bir türlü istenilen seviyeye gelinemediği için sürüncemede kalan havayolu projesi, THY yönetimini de kızdırdı. THY, Air Albania’ya gönderdiği Airbus 319 tipi uçağını geri çekerek İstanbul’da parka çekti.